16. yüzyıl Osmanlı deri sanatının günümüz modasında farklı yüzeysel düzenlemelerle giysiye uyarlanması
Adaptation of 16th century Ottoman leather craft to modern fashion clothings through various minor modifications
  1. Tez No: 385750
  2. Yazar: SEMRA ANAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Leather and Fur Technology, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Deri, insanoğlunun yaşamında ilk çağlardan beri kullanılan önemli ihtiyaç malzemeleri arasında yer almıştır. İnsanlar beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla avladıkları hayvanların derilerini soğuktan korumak için giysi olarak kullanmışlardır. Tesadüfen veya deneyerek buldukları tabaklama yöntemleriyle deri daha işlevsel bir hale getirilmiş ve farklı kullanım amaçları için deriden eşyalar üretilmiştir. Tabaklama yöntemleri geliştikçe deri çeşitli süslemeler ile daha estetik bir biçimde şekillendirilmiştir. Zevk ve tercihler doğrultusunda çeşitlenen deriler giyim modasının da başlangıcı olmuştur. Deri dayanıklı bir mataryel olması sebebiyle tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Toplumların göçler ile birbirleriyle etkileşimleri sonucunda deriler, deri zanaatkarları tarafından farklı kullanım amaçları için çeşitli formlarda işlenerek üretilen ürünlerde kendi kültürlerinide yansıtmışlardır. Türklerde deri kullanımı ve dericilik ilk türklerden itibaren beslenmek ve yün elde etmek için yapılan hayvancılığın sonucunda hayvanların derisinden yararlanılmıştır.Türklerin dericilikteki bilgileri Orta Asya Türkleri ile Anadolu'ya ulaşmıştır. Tabaklama ve işleme konusunda ileri teknik ve bilgilere sahip oldukları bilinmektedir. Osmanlıya dericiliği dericilerin Pir'i sayılan Ahi Evren tarafından Selçuklular döneminde Horasan bölgesinde öğrendiği dericiliği Anadoluya 1205 yılında göç ederek gelmesiyle getirdiği bilinmektedir. Deriyi çok iyi bir biçimde tabakladığı bilinmektedir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında deriden yapılan her eşyanın estetik ve sanatsal boyuta ulaştığı bilinmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, 16. Yüzyıl Osmanlı deri sanatı incelenerek günümüz modasında farklı yüzeysel düzenlemelerle giysiye uyarlanması amaçlanmıştır. Bu araştırma sonucunda deri giysi örnekleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leather has taken its place in humans' lives as one of the most crucial necessity items since the early ages. The leather of prey animals, which were hunted for nutritional needs, were used for protection against cold by mankind. The leather had become a more functional material with the help of tanning methods discovered either by chance or trial and leather products for different purposes were crafted. As the tanning methods developed, leather started to be shaped more aesthetically by means of various ornaments. Diversified leather products according to taste and preferences of people has led to the emergence of fashion. Leather has been commonly used throughout the history due to its durability. As a result of immigration of communities and their interactions with each other, leather was shaped into different forms for different purposes by leather craftsmen and these products reflected their own cultures. The use of leather by The First Turks started following stockbreeding which was mainly for food and wool. Their knowledge on leather crafting has spread to Anatolia with Centreal Asian Turks. It has been known that they had extensive technical knowledge on tanning and processing. It is known that“Patriarch of leather crafting Ahi Evren”, who learnt the leather craftsmanship in the Khorasan region, brought the craftsmanship to Ottomans by immigrating to Anatolia in 1205 AC. His great tanning skills is well acknowledged. It is known that all the goods made of leather in the Ottoman Empire period has reached to a high aesthetic and artistic dimension. Therefore, in this study, it is aimed to analyze the 16th century Ottoman leather arts and apply various modifications on the modern clothings. As a result of this study, some samples of leather clothings have been produced.