Hastanelerde çalışanlara yönelik şiddet ve önlenmesi
Violence prevention and solution for employees in hospitals
  1. Tez No: 385819
  2. Yazar: MUSTAFA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda sağlık kuruluşlarında sağlık çalışanlarına yönelik yapılan sözel ve fiziksel şiddetle ilgili yapılan çalışmalarda, sağlık sektöründe şiddete uğrama sıklığının diğer sektörlerden daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Ayrıca, uygulama sonuçları, hastalar kadar hasta yakınlarının da sağlık çalışanlarına şiddet uygulama eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Sözel şiddetin fiziksel şiddetten daha fazla olduğu görülmektedir. Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıkları çalışma alanları incelendiğinde bu alanların özellikle acil servisler ve psikiyatri klinikleri olduğu dikkati çekmektedir. Şiddet sonrasında sağlık çalışanlarında ortaya çıkan olumsuz sonuçların başında yaralanmalar ve şiddetin yol açtığı psikolojik bozukluklar yer almaktadır. Çalışanlara yönelik şiddetin daha çok uygulandığı sağlık kuruluşlarında, şiddet ile baş etme konusunda çalışanlara yeterli eğitim verilmediği ve mevcut yasal düzenlemelerin yeterli olmadığı görülmektedir. Sağlık çalışanlarına yapılan sözlü saldırı, yaralanma, darp ve öldürmeye ilişkin hükümler, mevzuattaki genel hükümlere dayandırılmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde sağlık alanındaki hızlı değişim ve gelişimler, yasal uygulama alanındaki eksiklikler şiddetin önlenmesinde ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamada yetersiz kalmaktadır. İnsan yaşamı ve sağlığı için son derece önemli bir misyon üstlenmiş olan sağlık çalışanlarının sağlık hizmet sunumu için güvenli çalışma ortamının sağlanması, şiddetle başa çıkma yöntemlerine ilişkin eğitim verilmesi, yasal mevzuatın şiddeti önleyecek doğrultuda düzenlenmesi ve yönetsel iradenin bu konudaki hassasiyetleri çok önemlidir. Sağlık kuruluşlarında çalışanlara yönelik şiddet küresel bir sorun olarak çözüm beklemektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Çalışanları, Şiddet, Önleme, Güvenlik
Özet (Çeviri)
The verbal and physical violence in the study of structures for health care workers in health institutions in recent years, the incidence of violence in the health sector is higher than in other sectors. Furthermore, the application results to the patients as well as healthcare workers and caregivers revealed that the violent tendencies. Verbal violence seems to be more common than physical violence. Health workers are exposed to violence workspace is noteworthy that the emergency services and psychiatric clinics, particularly those areas examined. Injuries at the beginning of the negative consequences that arise in health care workers after violence and violence caused by psychological disorders is located. Violence against workers in more applied by health institutions, it appears that not enough of not providing adequate training for their employees to cope with the violence and existing regulations. Health workers on the verbal assault, injury, provisions relating to assault and killing, is based on the general provisions in the legislation. Rapid change and development in the field of health assessment from this perspective, the lack of legal practice areas are insufficient to ensure the safety of violence prevention and health care. Human life and the extremely important mission undertaken was that health workers for health to ensure a safe working environment for health service delivery, providing training on violence coping strategies, to be held in accordance to prevent violence legislation and sensitivity on the subject of administrative will is very important. Violence as a solution for those working in health care facilities await a global problem. Key Words : Health Care Workers, Violence Prevention, Security