A Method for the preliminary design of flood detention basins with dual outlets
Çift deşarjlı sel kapanları için bir ön tasarım yöntemi
- Tez No: 38593
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz ÇİFT DEŞARJLI SEL KAPANLARI İÇİN BİR ÖN TASARIM YÖNTEMİ ÇİÇEK, Ogün Hakan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Melih YANMAZ Ocak, 1995, 90 sayfa. Sel kapanları, taşkınların geçici olarak bir depolama haznesinde tutulup sönümlenmiş olarak mansaba verilmesinde etkili yapılardır. Bu tezde, sel kapanlarının en uygun boyutlarını maliyeti en aza indirme esasına göre bulan bir ön tasarım yöntemi geUştirilmiştir. Bu yöntemdeki bir bilgisayar programı gerekli boyutları deneme yanılma esasına göre bulmaktadır. Ankara çevresindeki bazı sel kapanlarının boyutları bu yönteme göre yeniden hesaplanmıştır. Bu yöntemle hesaplanan maliyetler mevcut proje maliyetlerinden daha düşüktür. Anahtar Kelimeler : Sel Kapanı, Dip Savak, Dolu Savak, Depolama Bilim Kodu : 624.02.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A METHOD FOR THE PRELIMINARY DESIGN OF FLOOD DETENTION BASINS WITH DUAL OUTLETS ÇİÇEK, Ogün Hakan M. S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Melih YANMAZ January, 1995, 90 pages. Flood detention basins are effectively used for holding of storm water temporarily in storage reservoirs before releasing the attenuated runoff to the downstream. A preliminary design method was developed in this thesis to determine the optimum dimensions of a flood detention basin on the basis of cost minimization. A computer program in this method determines the required dimensions by conducting a trial and error procedure. The dimensions of some flood detention basins around Ankara have been recomputed by the execution of this method. Costs of the detention basins obtained from this method were found to be less than the costs of the present projects. Keywords : Flood Detention Basin, Bottom Outlet, Spillway, Storage Science Code : 624.02.02 111