The galactic distribution velocities luminosities and evolution of pulsars
Pulsarların galaksideki dağılımı, hızı, ışınım gücü ve evrimi
  1. Tez No: 38605
  2. Yazar: FATMA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY HUSEİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET PULSARLARIN GALAKSİDEKİ DA?ILIMI, HIZI, IŞINIM GÜCÜ VE EVRİMİ GÖK, FATMA Doktora, Fizik Bolümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Ali Alpar Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Oktay Huseinov ŞUBAT, 1995, 90 sayfa. Pulsarlarm gözlemsel verilerini ve bazı pulsarlarm iyi bilinen parame trelerini, DM, S400, Hız gibi, inceleyerek bir dizi kıstaslar ve koşullar elde ettik. Bütün pulsarlar için daha önceden kaba bir ne dağılımı ile elde edilmiş uzaklık tahminlerini ve elde ettiğimiz kıstasları ve koşulları uygulayarak uzaklık tayini yaptık. Sonra, pulsarlarm ortalama ve medyan hızlarını aşağıdaki durumlar için bulduk i) öz hareket verilerini kullanarak ii) Arecibo Penceresindeki pulsarları kullanarak iii) \Z\ - r dağılımını kullanarak. Bütün bunlardan pulsarlarm or talama ve medyan hızlarının yaklaşık 30Qkm/s olduğunu bulduk. Daha sonra, uzaklığı iyi bilinen pulsarları kullanarak PSR ışınım güçlerini inceledik. Işınım gücünün 106 yıldan sonra r'ya, P ve P 'e bağlı olmadığını gördük. En son olarak da pulsar evrimini inceledik. Karakteristik yaş r ile gerçek yaş, i, arasında bir fark olduğunu, pulsarlarm sayı yoğunluğundaki artışın 106 yıldan büyük r için r ile orantılı olmadığım ve farklı (ileri) yaş aralıklarında sayı yoğunluğunda eksiklik olduğunu gördük. Bunları açıklamak için, P - P grafiğinde olası evrim yollan öne sürdük.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE GALACTIC DISTRIBUTION, VELOCITIES LUMINOSITIES AND EVOLUTION OF PULSARS GÖK, FATMA Ph.D., Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. M. Ali Alpar Co-supervisor: Prof. Dr. Oktay Guseinov FEBRUARY, 1995, 90 pages. By analysing the data of pulsars and the well known parameters of some pulsars, such as DM, 54oo, velocity, we get a number of conditions and criteria. We derived distances for all pulsars using preliminary distance estimates obtained with a rough ne distribution model and applying those conditions and criteria. Then we estimated the average and median velocities of pulsars by using i) Proper motion data ii) PSRs in the Arecibo Window iii) \Z\ - r dependence for the pulsars within the distances 2 -