The role of information systems in application of human resources management system in presidency of Diyala University
Diyala Üniversitesi rektörlüğünde insan kaynakları yönetimi sisteminin uygulanmasında bilgi sistemlerinin rolü
- Tez No: 386086
- Danışmanlar: Prof. Dr. MAHİR NAKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri (HRMS), insan kaynaklarının etkili biçimde yönetilmesi için organizasyonda önemli bir rol oynar. Üniversite alanında HRMS, özellikle çok sayıda personel ve idari birimlerden oluşan organizasyon olarak çok önemlidir. Irak'ta bazı üniversiteler, aşağıdaki dezavantajları olan insan kaynakları yönetiminde hala elle idareyi kullanmaktadırlar: çok fazla kağıt israfı, arşivleri saklamak için gerekli depolar ve aynı zamanda kurumsal bilgileri saklamak için kağıt kayıtların kullanılması. Bu çalışmanın ana amacı, Diyala Üniversitesi rektörlüğünde insan kaynakları yönetimi için elektronik sistemin tasarlanmasıdır. Soyut seviyede HRMS, geleneksel yönetimin sorunlarına yönelik olarak tasarlanmıştır. Çalışma metodolojisi, (Microsoft Visual Studio 2010) kullanılarak veri tabanı için arayüzlerin tasarlanması ve (Microsoft SQL Server 2008) kullanılarak veritabanının vii oluşturulması temelindedir. Bu çalışmanın bulguları, Diyala üniversitesi rektörlüğünün HRM'de idari işlemlerini çalışan bilgilerinin toplanmasıyla bir yerde veri tabanıyla ve farklı süreçleri uygulayarak bir yerde son kullanıcının ihtiyacına göre girmesini, güncellemesini, silmesini ve yazdırmasını kolaylaştırmayı sağlayan, böylece araştırma sürecinde zaman kazandıran ve idari çabaları azaltan bir uygulamadır. Aynı zamanda hasar gören verileri düzeltmek ve geleneksel yönetimi elektronik yönetime dönüştürmek için de kullanılır. Ayrıca üniversite karar verme hızını desteklemektedir
Özet (Çeviri)
Human Resources Management Systems (HRMS) plays an important role for any organisation to effectively manage its human resources. In university domain, HRMS is particularly crucial as the organisation comprises a large number of personnel and administrative units. In Iraq, some universities are still using the manual administration in management of human resources which has disadvantages including: spending a large amount of papers, stores need for archive save and using paper records for save institution data as well. The main purpose of this study is designing an electronic system to manage human resources in presidency of Diyala University. A HRMS at an abstract level has been designed to address the problems of traditional management. Methodology of the study is based on building database by using (Microsoft SQL Server 2008) and designing interfaces for database by using (Microsoft Visual Studio v 2010). The finding of this study is the application enables to presidency of Diyala university facilitate administrative procedures in HRM through collecting the employees information in one place is database and conducting different processes on it such as, insert, update, delete and print according to the need of the end user, hence saving of time in the search process and reducing administrative effort. It is also used to recover damaged data and information and converting the traditional management to an electronic one. In addition, university support in speed of decision making