Bazı numunelerde klorür ve nitrat'ın eş zamanlı olarak, iyon seçici elektrot ile tayini
Simultaneous determination of chloride and nitrate some samples using ion selective electrode
- Tez No: 386226
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında değişik numunelerde bulunan nitrat ve klorür iyonlarının birlikte tayin edilmesi için potansiyometrik iyon seçici elektrotlar dizini kullanarak bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmada 2'li, 7'li ve 12'li nitrat ve klorür iyon seçici elektrotlarının kullanımı tasarlanmıştır. Çalışma pH'sının asetik asit/sodyum asetat tamponu kullanarak, 5 olması uygun bulunmuştur. Kalibrasyon çözeltileri, beş seviyeli tasarıma uygun olarak hazırlanmıştır. Hücre potansiyeli değerleri iyon seçici elektrotlara karşı Ag/AgCl çift temas potansiyelli referans elektrot kullanarak, elektrotlardan çıkan sinyaller bir multiplekser vasıtasıyla bilgisayara kaydedilmiştir. Kaydedilen bu sinyaller PLS1 ve PCR sinyal işleme yöntemleri kullanarak konsantrasyon değerleri hesaplanmıştır. Geliştirilen yöntem sentetik numunelere, çeker ocak numunelerine ve içmece kaynak suyu numunelerine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar % 95 güven seviyesi için hesaplanmıştır. Buna göre geri kazanma verimleri sentetik numunelerde PCR yöntemiyle, klorür için: % (94,5 ± 6,0), nitrat için: % (98,1 ± 4,4); PLS1 yöntemiyle, klorür iyonu için: % (97,1 ± 4,9), nitrat için: % ( 98,7 ± 3,0); çeker ocak numunelerinde PCR yöntemiyle, klorür için: % (90,1 ± 4,1), nitrat için % (100,4 ± 1,9); PLS1 yöntemiyle, klorür için: % (91,9 ± 3,4), nitrat için: % (101,0 ± 2,0); içmece kaynak suyu numunelerinde PCR yöntemiyle, klorür iyonu için: % (99,8 ± 6,0); PLS1 yöntemiyle, klorür iyonu için: % (100,2 ± 6,1) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a method has been developed using array of potantiometric ion selective electrodes to determine nitrate and chloride ions simultaneously that which are present in different samples. In this study, an array of dual, heptamerous and duodenary of nitrate and chloride potentiometric ion selective electrodes has been designed. Using acetic acid-sodium acetate buffer solutions, 5 has been found to be the appropriate. Solutions for calibration has been prepared to be in conformity with 5-level design. The cell potential values against ion setective electrodes are meausured using double-junction Ag/AgCl reference electrode. The signals of the electrode are recorded into the computer through a multiplexer. The concentration values of the recorded signals are calculated using partial least sguares (PLS1) and principal component regression (PCR) signal processing methods. The developed method has been performed in samples of fume hood, synthetic and mineral water. The obtained results have been calculated for % 95 confidence level. According to these results, recovery rate is calculated as: % (94.5 ± 6.0) for chloride, % (98.1 ± 4.4) for nitrate by PCR, % (97.1 ± 4.9) for chloride, % (98.7 ± 3.0) for nitrate by PLS1 in synthetic samples; % (90.1 ± 4.1) for chloride, % (100.4 ± 1.9) for nitrate by PCR, % (91.9 ± 3.4) for chloride, % (101.0 ± 2.0) for nitrate by PLS1 in fume hood samples; % (99.8 ± 6.0) for chloride by PCR, % (100.2 ± 6.1) for chloride by PLS1 in mineral water samples.