Kadın akademisyenlerin kariyer planlama sürecinde işveren ayrımcılığı ve bir uygulama
Female academics in the process of career planning employer discrimination and an application
  1. Tez No: 386778
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tezde, çalışma yaşamında kadınlarda kariyer planlamasını etkileyen toplumsal ve cinsiyetten kaynaklı faktörler ele alınmıştır. Günümüzde çalışma yaşamında kadın çalışanların sayısının artması ile birlikte sorunlarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada, çalışma yaşamında kadınlarda kariyer planlamasını etkileyen faktörlere değinilerek, Cumhuriyet üniversitesi kadın akademisyenlerde kariyer planlaması ve etkileyen faktörler tespit edilemeye çalışılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmamızda kaynak taraması yapılarak ikincil verilere ulaşılmış, anket çalışması ile de alan araştırması yapılmıştır.Sonuç olarak çalışma yaşamında kadın akademisyenlere cinsiyet ayrımı yapılmadığı, eşleri akademisyen olan kadınların kariyer planlamasının daha düzenli olduğu, kariyer planlamasında toplumun engel teşkil etmediği fakat bilimsel faaliyetler ve çalışmalarda yeteri derecede ödüllendirilip teşvik edilmedi ortaya çıkmıştır.Anahtar Sözcükler Kadın, kariyer,kariyer planlaması,akademisyen kadın,işveren ayrımcılığı,feminizm
Özet (Çeviri)
In this thesis, the social and sexual factors that effect the women?s career plans in the business life are investigated. In recent days, many problems began to rise with the increase of women employees in business life. In this study, after mentioning the factors that effect the women?s career plannings in business life, it was attempted to determine the carrier planning issues and effective factors with the help of women academicians working in Cumhuriyet University. To accomplish this goal, complementary data were achieved by a detailed literature scan and also a field inquiry was realized by applying questionnaires.As a result, it was deduced that the women academicians aren?t exposed to gender discrimination, the married women have a more organized career planning, the society does not constitute any barriers in career planning but women are not sufficiently awarded or encouraged for their scientific activities or studies.Key Words Women,career,career planning,female academician,employer discrimination,feminism