Preparation and characterization of ultra-thin films containing Au and Ag nanoparticles using layer-by-layer deposition technique
Katman-katman kaplama yöntemiyle Au ve Ag nanoparçacıkları içeren ultra-ince filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 386815
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin ana amacı katman-katman kaplama yöntemiyle kaplanan polielektrolit ve polielektrolit/metal nanoparçacık çiftlerinin X-ışını Fotoelektron (XPS) ve Optik Spektroskopi (UV-Vis) yöntemleriyle incelenmesidir.Bu amaç kapsamında, çalışmanın ilk kısmında katman-katman kaplama yöntemiyle kaplanan tek ve zıt yüklü iki polielektrolit katmanlı filimler XPS yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, moleküler düzeyde daha fazla bilgi edinebilmek amacıyla, örneklere dışarıdan voltaj uygulanmıştır. Si/SiO2 alttaşı üzerine kaplanan tek bir polielektrolit katmanı dışarıdan elektriksel olarak uyarılmış ve bu sistemin değişken polariteye bağlı olarak moleküler olarak yeniden düzenlendiği, ilgili -N+(1s) tepeciklerindeki intensite değişimleriyle kanıtlanmıştır.Çalışmanın ikinci kısmında, metal nanoparçacık (Au ve/veya Ag) dahil edilmiş polielektrolit filmleri optik spektroskopik yöntemle incelenmiştir. Bu çerçevede, çok katmanlı altın ve gümüş nanoparçacık/polielektrolit filmleri ayrı ayrı ve bimetalik formlarda hazırlanmıştır. Tek tip nanoparçacık dahil edilmiş polielektrolit filmlerinin optik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilmek amacıyla, birkaç deneysel yaklaşım takip edilmiştir. Bu yaklaşımlar bize aynı zamanda bu çok katmanlı yapıların optik özelliklerini kontrol etme ve yönlendirme olanağını sağlamıştır.Çalışmanın son kısmı iyon değişimi yöntemiyle metal iyonları dâhil edilmiş katman-katman kaplama metoduyla hazırlanmış polielektrolit matrislerine odaklanmıştır. Metal iyonlarının sisteme ne derece dahil edilebildiği, UV ve/veya X-ışınlarına maruz bırakılarak polimer matrisi içerisinde indirgenmesi ve nanoparçacık oluşumu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the layer-by-layer deposited polyelectrolyte and polyelectrolyte/metal nanoparticle films by using X-ray Photoelectron (XPS) and Optical Spectroscopy (UV-Vis).Within this purpose, in the first part of the study, layer-by-layer deposited single and oppositely charged bilayered films are investigated by XPS. To extract additional information in the molecular level, the samples are analyzed while applying an external voltage bias. It is shown that applying external electrical stimuli to a single polyelectrolyte layer coated Si/SiO2 system responds to the change in the polarity by molecular rearrangements, evidenced by the changes only in the intensity of the corresponding ?N+(1s) peak.In the second part of the study, metal nanoparticle (Au and/or Ag) incorporated polyelectrolyte films are investigated by optical spectroscopy. Within this frame, multilayer gold and silver nanaoparticle/polyelectrolyte films are prepared both separately and in bimetallic form. In order to get further understanding about the optical responses of single type of metal nanoparticle incorporated systems, several experimental approaches are followed. These approaches also enable us to control and manipulate the optical properties of these compact structures.The last part focuses on incorporation of metallic ions into layer-by-layer assembled polyelectrolyte matrices through ion-exchange method. It is shown that metal ions can be incorporated and subsequently reduced within this polymer matrix by UV or X-ray irradiation and can also form nanoparticles.