Gelişimsel kalça çıkığı nedeniyle salter ve pemeberton operasyonları yapılan 1-6 yaş arası çocuklarda bt ile ölçülen femoral antetorsiyon değerlerinin süreç içerinde değişiminin araştırılması
The effect of salter and pemberton osteotomy on fa monitored by the ct in ddh patients between 1-6 years of age
- Tez No: 387080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ ZORER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Femoral anteversiyon (FA) hastadan hastaya değişen, genel olarak normal versiyon sınırlarında artış gösteren bir değer olarak kabul edilebilir. Her gelişimsel kalça çıkıklı (GKÇ) çocukta artmayabilir. Asetabuluma yönelik cerrahi işlemler (Salter, Pemberton operasyonları) FA üzerine etkili olmamaktadır. Unilateral sağlam kalçaların FA ları normal olarak tanımlanmamalıdır. Kalçaların gelişimi normal gibi gözükmekle birlikte, gerçekte FA normal kalçalar gibi gelişmemektedir. BT ile FA ölçümü her zaman gerekli değildir. Klinik ve radyolojik olarak çıkık kalçanın patolojisinin yeteri kadar açıklanamadığı hastalarda özellikle komplikasyonlu olgularda tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Femoral anteversion (FA) varying according to the patient, in general, can be considered a value that indicates an increase in the normal version of the limits. FA every developmental dysplasia of the hip (DDH) can not increase a child.Surgical procedures for acetabulum (Salter, Pemberton operations) is not effective on the FA. The FA unilateral hip sound is different from normal. Although seem normal development of the hip, the FAA is in fact different from the normal hip development. CT measurement with FA is not always necessary. All this information under the light measurement with CT, FA is not always necessary. Especially can not be explained enough of Clinical and radiologic pathology in patients with complicated advisable prefer.