Avrupa Birliği uyum paketlerinin kamu yönetimine etkileri
The effects of European Union adjustment packages on public administration
- Tez No: 387115
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
10-11 Aralık 1999 tarihinde yapılan Helsinki Zirvesi'nde Avrupa Birliği Devlet Hükümet Başkanları'nın Türkiye'ye adaylık statüsü sağlaması ile Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri yeni bir döneme girmiştir. Bu süreçte hazırlanan İlerleme Raporları, Katılım Ortaklığı Belgesi, Ulusal Program , Uyum Paketleri ve Kamu Yönetiminin Yeniden Yapılandırılması ile ilgili çıkartılan tasarılar, Türkiye'nin hukuksal, siyasal , ekonomik ve yönetsel yapısını değiştirmeye yönelik etkiler yaratmıştır. Yaşanan bu değişimlerin özellikle Türkiye'nin yönetsel yapısında ve sistemi yürüten bileşenlerin işlevlerinde ve birbirleriyle ilişkilerinde çok boyutlu etkiler yarattığı ve gelecekte de yaratmaya devam edeceği kabul edilerek , Avrupa Birliği- Türkiye ilişkileri incelenmiş ve bu belgelerin yarattığı etkiler tartışılmıştır. Bu çalışma sonucunda, yukarıda belirtilen belgelerin ışığında yapılan düzenlemelerin, Türkiye'nin yönetim yapısında köklü bir değişim yarattığı anlaşılmıştır. Avrupa Birliği'ne girmenin önünde ki en büyük engel“devlet”olarak görülmüş ve yapılan bütün çalışmalar devletin yapısal ve işlevsel anlamda küçültülmesi ve piyasa mekanizmalarının yaygınlaştırılması üzerine odaklanmıştır. Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları temel alınarak yapılan düzenlemelerin aslında bir reform çalışmasının ötesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin özellikle ekonomik ve yönetsel bileşenleri üzerinde değişimi öngören“yapısal uyarlama”çalışmaları olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
European Council keep to the right of Turkey as a candidate on December 10.11 in 1999. After this, relations between Turkey and European Union come into a new period. A plenty dozen of laws and draft papers such as Regulatory Reports, Partnership Agreement Document, National Programme, Adjustment Packages, thelawsrelated with the Reconstruction of Public Administration were prepared in that process and it isclear that all this regulations have effected the juridical, politikal, economic and administrative structure, and relations of the components with each other, in this study what is aimed is to make an evaluation on relations between Turkey and European Union in the content of these regulations. As a result, it is noticed that in the light of mentioned document a radical transformation appeared in the administrative structure of Turkey. Additionally what is observed is that the“state”has been seen as the biggest obstacle in the process of participating to European Union. In this context all this regulations has focused on the minimisation of both structure and functionsof the state and hence spreading the market mechanisation. It is understood that the regulations referring to discourse of democracy, human rights and superiority of law, arein fact, the structural adjustment which presuppose a radical change especially on economic and administrative components of Turkish Republic.