TRT, BBC ve CNN televizyonlarının kurumsal web sayfalarının içerik sunumu açısından analizi
The content presentation analysis of TRT, BBC and CNN official websites
- Tez No: 387179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri geleneksel medya kuruluşlarının da yapısını ve işleyişini etkilemiştir. İnternet ile televizyon kanalları dönüşüm içerisine girmiştir. Kitle iletişim araçları internet ortamları ve yeni medyaya uyum sağlamak ve etkin kullanmak için bazı alt yapı çalışmaları ve çeşitli yatırımlar yapmaktadır. Kurumsal web sayfalarının etkin kullanılmasının, televizyon kanallarının popülerliğine de katkı sağladığı düşünülmektedir. Bundan dolayı televizyon kanalları da internet ortamında ve sosyal medya platformlarında görünür olma çalışması yürütmektedirler. Bu çalışmada üç farklı ülkeye ait olan TRT, BBC ve CNN kanallarının kurumsal web sayfaları; sembolik ve içerik, işlevsel ve teknik özellikler, biçim ve estetik, istatistikî kriterler açısından farklı ölçütler doğrultusunda kodlama tabloları oluşturularak karşılaştırmalı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda örneklem olarak seçilen televizyon kanallarının kurumsal web sayfalarını dolayısıyla da yeni medyayı aynı etkinlik düzeyinde kullanmadıkları ortaya konmuştur. Her medya kuruluşunun yeni medyayı kullanma etkinliği farklıdır. Araştırma bulguları, uzun yıllar etkisini ve popülaritesini korumak isteyen geleneksel medya kuruluşlarının yeniliklere ve teknolojiyle gelen dönüşümlere açık olması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing communication technologies are also affecting traditional media corporations' structures and operations. Television Channels have started to be reshaped by means of internet. Mass media is making an effort to entegrate and to make effective use of new media with internet. Efficient offical web sites contribute to popularity of television channels. Thus television channels work through getting visible on offical internet networks and in social media platforms. In this study content analysis on TRT, BBC and CNN's official web pages, which are based on three different countries, has been conducted using symbolic, content, technical, functional, visiual, and esthetics, as well as statistical focused criterion. The study concludes that television channels which have been selected as a sample groups do not have the same activity level for offical web pages and new media. Every single component of mass media has different levels of activity on new media. The result of this study has shown that traditional mass media should have innovations and technological improvements so as to be long-term effective and to stay popular.