Seferihisar ilçesinde organik üretimi yapılan şevketi bostan (Scolymus hispanicus L.) bitkisinde görülen zararlılar üzerine bir araştırma
A research on pests which are observed on organic producted blessed thistle (Scolymus hispanicus L.) in Seferihisar
- Tez No: 387245
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma ile şevketi bostan (Scolymus hispanicus L.) bitkisinde görülen zararlılar ve zarara neden olan türlerin ortaya çıkarılması hedeflenerek, sağlıklı ve kaliteli ürünlerin yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2013 Ağustos ayında şevketi bostan tohumunun ekilmesinden, 2014 ağustos ayında tohumların olgunlaştığı döneme kadar olan süreçte karşılaşılan zararlılar saptanmıştır. Çalışma önceden belirlenen altı tarlada yürütülmüştür. Her tarlayı temsil edecek şekilde köşegenler doğrultusunda yürünerek, haftada 100 bitkinin üst aksamında zararlı sayımları 3 ay boyunca gerçekleştirilmiştir. Daha sonra iki haftada bir 100 bitkinin üst aksamında zararlı sayımları 3 ay boyunca gerçekleştirilmiştir. Tohum elde edilinceye kadar da ayda bir defa sayımlar gerçekleştirilmeye devam edilmiştir. Ayrıca kuruma ve hasar görülen bitkiler ile hasat sırasında şevketi bostan bitkisinin toprakaltı kısımları incelenerek zararlı ile bulaşıklık durumu da belirlenmiştir. Hasattan sonra tohum almak için ayrılan 10 bitkide zararlı sayımları devam etmiştir. Çalışma süresince, Chromatomyia horticola (Goureau) ve Liriomyza sativae (Blanchard) (Diptera: Agromyzidae), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach) (Hemiptera: Aphididae), Philaenus spumarius (Linnaeus) (Hemiptera: Aphrophoridae) türlerinin şevketi bostan bitkisinde zarar yaptığı saptanmıştır. Ayrıca Codophila varia (Fabricius), Dolycoris baccarum (Linnaeus) ve Carpocoris mediterraneus (Tamanini) (Hemiptera: Pentatomidae), Odontotarsus purpureolineatus (Rossi) (Hemiptera: Scutelleridae), Lygaeus equestris (Linnaues) (Hemiptera: Lygaeidae), Calliptamus barbarus barbarus (Costa) ve Calliptamus coelesyriensis coelesyriensis (Giglio-Tos) (Orthoptera: Acrididae), Tropinota (Epicometis) hirta suturalis (Reitter) ve Tropinota (Tropinota) squalida squalida (Scopoli) (Coleoptera: Cetoniidae) türleri saptanmıştır. Yararlı tür olarak da Coccinella septempunctata (Linnaues) ve Hippodamia variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae) türleri saptanmıştır. Saptanan türler içerisinde C. horticola, L. sativae, B. helichrysi, P. spumarius zarar açısından ileride üzerinde durulması gereken türler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to cultivate healthy and high quality crops by revealing the pests on Blessed Thistle (Scolymus hispanicus L.) and controlling those species through conducting appropriate pest management programs and decreasing crop losses. In this study the observed pests on blessed thistle was determined during 2013 august (sowing stage) to 2014 august (maturation of seed). The trials were conducted on 6 predetermined fields. The pests were counted from the upper foliar parts of 100 plant during 3 months by walking along the directions of diagonals for representing the trial fields weekly. Countings were carried out once a month till getting seed. Also the infestation rate was determined from the dried and damaged root parts of the plants. Damage rates were counted from the plants which were left for seed production. During the study period, Chromatomyia horticola (Goureau) Liriomyza sativae (Blanchard) (Diptera: Agromyzidae), Brachycaudus helichrysi (Kaltenbach) (Hemiptera: Aphididae) and Philaenus spumarius (Linnaeus) (Hemiptera: Aphrophoridae) species were determined as blessed thistle pests. Also Codophila varia (Fabricius), Dolycoris baccarum (Linnaeus) and Carpocoris mediterraneus (Tamanini) (Hemiptera: Pentatomidae), Odontotarsus purpureolineatus (Rossi) (Hemiptera: Scutelleridae), Lygaeus equestris (Linnaues) (Hemiptera: Lygaeidae), Calliptamus barbarus barbarus (Costa) and Calliptamus coelesyriensis coelesyriensis (Giglio-Tos) (Orthoptera: Acrididae), Tropinota (Epicometis) hirta suturalis (Reitter) and Tropinota (Tropinota) squalida squalida (Scopoli) (Coleoptera: Cetoniidae) species were found on the blessed thistle. Coccinella septempunctata (Linnaues) and Hippodamia variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae) were determined as beneficial species. C. horticola, L. sativae, B. helichrysi, P. spumarius has been evaluated as the most harmful species need to be focused on.