Genç erişkin bir grupta baş ve yüzün antropometrik ölçümleri
Measurements on heads and faces of a group of young adults
  1. Tez No: 387722
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL TATLISUMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Antropoloji, Anatomy, Anthropology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Beslenme bozukluklarının, craniofacial anomalilerin ve malformasyonların saptanmasında, plastik cerrahi, diş hekimliği, spor alanlarında, gözlük ve işitme cihazı gibi bazı ortezlerin dizaynında antropometrik verilere ihtiyaç duyulur. Ülkemizde bugüne değin sınırlı sayıda antropometrik çalışma yapılmıştır. Bölgemiz ile ilgili bir çalışma ise tarafımızdan bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı Manisa yöresinde genç erişkin bir grupta baş ve yüzün antropometrik ölçümlerinin belirlenmesi ve bazı ölçümler arasındaki korelasyonların saptanmasıdır. Ayrıca her iki cins arasındaki bazı oranların karşılaştırılıp farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 130 erkek ve 130 kadın olmak üzere toplam 260 gönüllü üniversite öğrencisi katıldı. Baş ve yüzde travma veya operasyon geçirmiş kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Bu çalışmada 11 tek doğrusal baş ölçümü, 15 tek ve 9 çift doğrusal yüz ölçümü, 2 tek ve 9 çift doğrusal orbita ölçümü, 8 tek ve 6 çift doğrusal burun ölçümü, 10 tek ve 4 çift doğrusal ağız ve dudak ölçümü, 15 çift doğrusal kulak ölçümü olmak üzere toplam 46 tek ve 43 çift doğrusal ölçüm kullanılmıştır. Bu ölçümler için toplam 40 noktadan yararlanılmıştır. Erkeklerde ve kadınlarda burun yüksekliği ile bazı baş yükseklikleri arasında ve burun genişliği ile yüz genişliği arasında anlamlı pozitif korelasyonlar saptanmıştır. Genel olarak erkeklerdeki ölçüm ortalama değerleri kadınlardan yüksek bulunmuştur. Sadece orbita yüksekliği, ve alt ve üst vermilion yüksekliği kadınlarda erkeklerden daha büyük ortalamaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Antropometric data is required in determining the malnutritions, craniofacial anomalies and malformations and in the fields of plastic surgery, dentistry, sports and in designing the orthesis like spectacles and hearing devices. There have been limited number of studies in the anthropometry, in Turkey. And we don?t know a study about our region. The aim of this study was to determine the anthropometric measurements on the heads and faces of a group of young adults in the Manisa region and to determine correlations among some of the measurements. Furthermore, it was also aimed to show the differences of the ratios among the two genders. 260 volunteer university students attended to the study (130 women and 130 men). People who had traumas or operations on their heads or faces was not included in the study. In this study, 46 single and 43 paired linear measurements consisted of 11 single linear head measurements, 15 single and 9 paired linear face measurements, 2 single and 9 paired orbita measurements, 8 single and 6 paired linear nose measurements, 10 single and 4 paired linear mouth and lip measurements, 15 paired linear ear measurements were used. 40 points were used during these measurements. Statistically significant positive correlations were found among the nose height and some of the head heights and the nose width and face width of men and women. The mean values of measurements were usually higher in men than in women. Only the mean values of orbital height and the upper and lower vermilion height were higher in women than in men.