İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki başarı durumlarına etki eden sosyo-kültürel faktörler
The social and cultural factors which are effective on the 8'th grade elementary school students' achievement in mathematics lesson
- Tez No: 387807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, ilköğretim sekizinci sınıfta öğrenim gören öğrencilerin sosyo-kültürel özelliklerini belirleyerek, bu sosyo-kültürel faktörlerin matematik dersindeki başarı durumlarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada konuyla ilgili kaynaklar taranarak matematik öğretiminin önemi, matematik dersi öğretim programları ve eğitim ile sosyo-kültürel yapı arasındaki ilişki hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın evreni Malatya il merkezindeki devlet ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan sekizinci sınıf öğrencileridir. Evreni temsil edecek örneklem seçiminde ?tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme alınan okulların ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerine araştırmacı tarafından geliştirilen öğrenci kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS 13.00 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Dağılımın özellikleri incelenerek uygun istatistiksel teknikler kullanılmış ve veriler analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, anne ve babanın eğitim düzeyinin, anne ve babanın mesleğinin, ailenin aylık gelir düzeyinin, ailedeki toplam kişi sayısının, öğrencilerin gitmek istedikleri lise türünün, öğrencilerin mezun olmak istedikleri öğretim kademesinin, öğrencilerin günlük televizyon izleme sürelerinin, öğrencilerin kitap okuma sıklığının, öğrencilerin dershaneye gidip gitmemelerinin, çalışma ortamlarının ve öğrencilerin gelecekte çalışmak istedikleri alanların matematik dersindeki başarı durumlarında etkili olduğu görülmüştür. Buna rağmen, ebeveynlerin sağ olup olmaması, öğrencilerin öğrenim gören kardeş sayısı, öğrencilerin boş zaman etkinlikleri, öğrencilerin bir işte çalışma durumları, bilgisayar kullanım amaçları, ailenin öğrencinin matematik dersine çalışmada yardım etmesi, velilerin öğretmenler ile görüşme sıklığı matematik dersindeki başarı durumunda etkili faktörler olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the this study is to determine social and cultural condition of the 8?th grade elementary school students and elucidate that the influences of this factor?s on the student?s academic achievement in math lessons.For this study, firstly academic resources have been scrutinized than some detailed information has been presented about the importance of the mathematic education, curriculum and the relation between education and socio-cultural structure of the society.Population of the research is 8?Th grade students who are educating in the schools of state in province of Malatya. Representatives are selected via stratified sampling method and applied a personal information form which has been developed by researcher. SPSS 13.00 Statistic packet program and the other appropriate techniques have been used for analyzing data.Research and analyzes indicate that some socio-cultural factors which about parents of the education, jobs, monthly income, dweller, preferring high school by students, preferring levels of the education ,TV watching frequency, frequency of the reading, private lessons, environment of study and ideal?s about futures are affective on achievement of the students in math.However, the others factors like that, alive of parents, sibling count, waste time activity, aim of computer using, parents assistance in math and frequency of meeting between parent and teachers are not so effective on achievement of the students in math.