Kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi ve çimento sektöründe bir uygulama
Integration of quality, environmental and occupational health and safety management systems and an application in cement industry
  1. Tez No: 387874
  2. Yazar: DUYGU TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kalite, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin birbirinden bağımsız olarak yürütülmesi yerine, adı geçen yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesinin kuruluşlar için daha etkin bir model oluşturacağı görüşünün teori ve uygulamaya dayalı bilgi ve verilere bağlı kalınarak ispat edilmesidir. Bu amaçla öncelikle kalite, çevre ve iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri ile bu sistemlerin oluşturulmasında temel teşkil eden yönetim sistemi standartları incelenmiş ve bu yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi konusu literatürde yer alan araştırmalara dayalı olarak farklı yönleriyle anlatılmıştır. Yönetim sistemleri uygulamalarını birbirinden bağımsız ve bütünleştirilmiş olarak sürdüren farklı kuruluşlar arasında yapılan bir anket çalışması ile yönetim sistemlerinin ve yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi uygulamalarının kuruluşlara sağladığı faydalar araştırılmıştır. Anket uygulaması Türkiye çimento sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar arasında gerçekleştirilmiştir. Anket soruları ile elde edilen bilgi ve veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bu araştırmanın neticesinde, kuruluşların yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi uygulamaları sayesinde, literatürde yer alan faydaları büyük ölçüde elde ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study, based on the theory and application, is to demonstrate the effectiveness of the integrated management systems model for companies instead of carrying out the quality, environmental and occupational health and safety management systems independently each other. For this purpose, quality, environmental and occupational health and safety management systems and the management system standards which are the basis for the creation of these systems have been described based on literature. The benefits of management systems and the benefits of integration of the management systems for companies have been examined with a questionnaire application in cement industry in Turkey. The information and data obtained from questionnaire forms have been analyzed with SPSS statistical program. As a consequence of this study, it is concluded that the companies have the benefits described in the literature by integrating their management systems.