İşyeri düzenlemesi ve doğrusal programlama tekniğinin uygulanması
- Tez No: 38790
- Danışmanlar: PROF.DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Bu çalışmada fabrika düzenlemesi ele alınarak, gerçek fayda sağlayacak sistemlerin analizi ve oluşumu için yapılan incelemeler aktarılmaya çalışıldı. Fabrika gibi üretken sistemlerin düzenlemesi, verimlilik ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, 'nasıl iyi bir düzen oluşturabiliriz ?' sorusuna yanıt ararız. Ancak uygulama hiçbir zaman en iyiyi içermez. Aslında elde edilmesi istenen optimum, yani koşullara en uygun sonuçtur. Düzenlemede öncelikle sistemi tanımak, ihtiyaç ve sınırlarını belirlemek gerekir. Bu nedenle çalışma içerisinde çeşitli model oluşturma, bilgi toplama ve analiz yöntemleri aktarılmaktadır. Sonuçta ise beklenen çözüme ulaşmak olduğundan, alternatif oluşturma ve değerlendirme yöntemleri de çalışma içinde yeralmaktadır. Uygulama bölümünde kullanım esnekliği ve gelişebilen yapısı nedeniyle, komşuluk ilişkilerinin dikkate alındığı CRAFT algoritması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Facility layout is the main subject of this work, also researches about analysis and formation of systems that have real benefit, are determined. The layout of effective systems like a manufacturing plant has direct relationship with productivity. Hence,“how we can make a good layout ?”is the main question. Applications never consist of the best. Indeed, the optimum, solution should be found, i.e. available and adoptable to the conditions. For any layout, at first system should be identifed and that requirements and boundaries also would be made visible. For this reason, a brief information about modelling, information gathering and analising methods are given. This work also includes some methods for formation and evaluation of alternatives to obtain the solution. Since it is flexible and improvable, CRAFT algorithm is tried to be utilized in application part.