Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmalarının aile-öğretmen arasındaki iletişim ve işbirliğine etkisi
The effects of the involvement of families applied in pre-school institutions on the collaboration and communication between family and teacher
- Tez No: 388175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmalarının aile-öğretmen arasındaki iletişim ve işbirliğine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunu Ankara İli Çankaya merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okulları bünyesinde bulunan bir anasınıfından (Bu annelerden 30'u deney, 30'u kontrol grubunda er almıştır). 60 anne oluşturmuştur. Deney grubu annelere ihtiyaçları saptanarak hazırlanan“Anne Katılım Programı”uygulanmıştır.“Anne Katılım Programı”nda aile katılım çalışmalarından veli toplantısı, haber mektubu, fotoğraf ve internet, grup toplantısı, broşür, eğitim panosu, bireysel görüşme ve yıl sonu sergisi çalışmalarına yer verilmiştir. Kontrol grubu annelere herhangi bir program uygulanmamıştır. Çalışma ön ve son test, kontrol gruplu deneysel desenle yapılmıştır. Araştırmada, çocuklar ve aileleri hakkında bilgi almak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, annelerin ihtiyaç duydukları konuları belirlemek amacıyla“İhtiyaç Belirleme Formu”, uygulanan“Anne Katılım Programı”nın aile-öğretmen iletişim ve işbirliği üzerine etkisini ölçmek amacıyla“Aile-Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ailelere ait demografik bilgiler frekans ve yüzde olarak verilmiştir. Annelerin iletişim ve işbirliği durumlarını belirlemek amacıyla“Aile-İletişim ve İşbirliği Ölçeğinin alt boyut ve toplam ile annelerin yaş, öğrenim durumu ve çalışma durumlarının öğretmen ile olan iletişim ve işbirliğinde etkisinin olup olmadığını değerlendirmek amacıyla Mann Whitney U Testi, Kruskall-Wallis H Testi ve Wilcoxon Testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ”Anne Katılım Programı“ uygulama sonrası Aile-Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği' nin tüm alt boyutlarında ve toplamda deney ve kontrol grubu son test puanları, ile deney grubu ön ve son test puanları arasında anlamlı fark saptanmıştır (p < 0,05). Bu fark deney grubu lehinedir. ”Anne Katılım Programı“ uygulanmayan kontrol grubu annelerin ”Aile-Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği“nin tüm alt boyut ve toplam puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,005). Deney ve kontrol grubu annelerin yaş, öğrenim durumu ve çalışma durumuna göre ”Aile-Öğretmen İletişim ve İşbirliği Ölçeği“nin tüm alt boyut ve toplam puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,005).Aile katılım çalışmaları annelerin ihtiyaçlarına, uygun oldukları zamanlara göre hazırlandığında, tüm annelerin istekle katıldığı ve ”Anne Katılım Programı"nın anne ile öğretmen arasındaki iletişim ve işbirliğini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Okul öncesi dönem, okul aile işbirliği, aile katılım çalışmaları, anne katılım programı.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to study the affects of the collaboration and communication between parents and teachers, which are applied in pre-school education with the involvement of families. The study group is made up of 60 mothers involving 30 mothers in an experimental group and 30 mothers in a control group of a pre-school class at a public primary school in central Ankara.“The Involvement of Mothers Program”has been applied to the mothers of the experimental group by analyzing their needs.“The Involvement of Mothers Program”comprises conferences with parents, newsletters, photographs, Internet, group meetings, leaflets, notice boards, individual meetings and a year-end exhibition. However, no program has been applied to mothers of the control group. The study has been carried out on an experimental pattern with pre and post-tests. In the research, to collect data about the students and their families“Personal Data Form”, to determine the needs of the families“The Involvement of The Mothers Program”, and to measure the impact of this program on the communication and collaboration between family and teacher“Family-Teacher Communication and Collaboration Scale”have been used. The demographic data of families have been stated in this research by giving frequency and percentage. In order to determine their state of communication and collaboration, the total and subscale scores of“The Scale of Communication and Collaboration”are acquired with the Mann Whitney U Test, Kruskall-Wallis H Test and Wilcoxon Test. The Mann Whitney U Test, Kruskall-Wallis H Test and Wilcoxon Test have been carried out to evaluate whether the age of mothers, their educational background and their educational status have any effects on their communication and collaboration with teachers. At the end of the research, after the application of“The Involvement of Mothers Program”in the“Family-Teacher Communication Scale”a sipnificart difference has been witnessed in all the subscale and total scores regarding the experimental and control groups' last test scores and the pre and post-test scores of the experimental group (P0,005). There has been found no significant difference between the subscales and total scores of“The Family-Teacher Communication and Collaboration Scale”with regard to the age, educational background and educational status of experimental and control group mothers (P>0,005). When the studies on the involvement of families have been prepared with respect to the needs of the families and the time they are to participate, it has been concluded that“The Involvement of Mothers Program”is a program which has affected positively the collaboration and communication between mother and teacher. Key words : Pre-School period, family-school collaboration, study on family involuement, the involve of mothers program.