Sınıf öğretmeni adaylarının sınıf öğretmenliği lisans programında yer alan coğrafya derslerine ilişkin görüşleri
The views of pre-service primary school teachers towards the geography courses of the primary school teaching undergraduate program
  1. Tez No: 388226
  2. Yazar: ALPER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Sınıf Öğretmeni adaylarının“Sınıf Öğretmenliği Lisans Programında Yer Alan Coğrafya Derslerine İlişkin Görüşleri”belirlenmiş ve değişkenlere göre durumları ortaya konulmuştur. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesinde 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören sınıf öğretmeni adayları (N= 299) üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen üçlü Likert tipi anket kullanılmıştır.“Sınıf Öğretmeni Adaylarının Coğrafya Derslerine Yönelik Görüşleri”ni saptamak amacıyla geliştirilen anket yardımı ile toplanan veriler bilgisayara aktarılmış ve verilerin çözümlenmesinde SPSS 17 (Statistical for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Görüşmeden elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Bu süreçte anketi oluşturan soruların frekans (f) dağılım grafikleri ve yüzde (%) dağılımları oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen bu bulgulardan yola çıkarak, sınıf öğretmenliği programında okutulan coğrafya dersleri hakkında gelecekte yapılacak bilimsel çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur Anahtar Kelimeler :Coğrafya, Sınıf Öğretmeni Adayı, Coğrafya Dersleri
Özet (Çeviri)
“The views pre-service primary school teachers towards the geography courses of the primary school teaching undergraduate program”were detected and stated according to the variablesin this research study. Descriptive survey model was used for the study. Theparticipants of this study were pre-service primary school teachers attending the 3rd and 4th grades (N= 299) of Kırıkkale University and Gazi University. Three-point Likert scale which was developed by the researcher was used to collect data. The data collected via the questionnaire to detect“The Views of Pre-Service Primary School Teachers towards the Geography Courses”were uploaded to the computer, and SPSS 17 (Statistical packages for the social sciences) was used to analyze data. Descriptive analysis technique was used to examinethe data gathered from the interviews. Frequency (f) distribution graphics and percentage distributions (%) of the questions were formed within this period. Following the findings of this study, some suggestions were made towards the geography courses taught in the primary school teaching undergraduate program for the future scientific studies. Key Words : Geography, Pre-service primary school teacher, Geography Studies