Uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitimin öğrenenlerin başarısı ve öğrenmenin kalıcılığı açısından karşılaştırılması
The comparison of distanced in-service learning and face-to-face in-service learning in terms of the success of the learners and the persistence of learning
  1. Tez No: 388241
  2. Yazar: CEREN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın temel amacı, uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitim uygulamalarının öğrenenlerin başarısı ve öğrenmenin kalıcılığı açısından önemli bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırma, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde görev yapan birim sorumlularının hizmet içi eğitim programının ders başarılarına etkisi ve hizmet içi eğitim programının etkililiğine ilişkin değerlendirmelerini içeren deneysel bir araştırma modeli dahilinde yürütülmüştür. Araştırmanın bağımsız değişkenleri, uzaktan hizmet içi eğitim ve yüz yüze hizmet içi eğitimdir. Bağımlı değişkenler ise, başarı, kalıcılık ve etkililiktir. Araştırmada bağımlı değişkenlere ilişkin ölçümler için iki farklı ölçek kullanılmıştır. Hizmet içi eğitim programının etkililiğini ölçmek için, Hizmet içi Eğitimin Etkililiği Ölçeği; katılımcıların başarılarını ölçmek için öğretim öncesi, sonrası ve eğitimden on beş gün sonra PowerPoint Rubriği kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde birim sorumlusu olarak görev yapan (merkez ve taşra teşkilatı) 38 personel oluşturmaktadır. Merkez teşkilatında görevli 19 birim sorumlusu personel ile yüz yüze hizmet içi eğitim, taşrada görev yapan 19 birim sorumlusu personel ile uzaktan hizmet içi eğitim gerçekleştirilmiştir. Uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitim 3 ders saati bir eğitim programı dahilinde gerçekleşmiştir. Araştırma bulgularına göre; araştırmaya katılan uzaktan ve yüz yüze eğitim alan personelin yarısından fazlasının erkek öğrencilerden oluştuğu, personelin her iki grupta da 36 ve üstü yaş grubunda olduğu, araştırmaya katılan yüz yüze hizmet içi eğitim alan personelin mezuniyet durumunun en az yüksekokul iken uzaktan hizmet içi eğitimde lise ve dengi olduğu ve her iki grupta da büyük bir çoğunluğun üniversite mezunu olduğu, personelin hizmet süresinin ise her iki grupta da 6-10 yıl aralığında olduğu görülmüştür. Öğretim programı öncesi başarı puan ortalamalarına göre yüz yüze hizmet içi eğitim grubunun başarı puan ortalaması uzaktan hizmet içi eğitim grubu başarı puan ortalamasına göre biraz yüksek olmasına karşın bu farkın önemli olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğretim sonrası grupların başarı düzeylerinde istatistiksel olarak farkın önemli olup olmadığına ilişkin yapılan analiz sonucunda da grupların öğretim sonrası başarı düzeyleri önemli bir farklılık göstermemiştir. Öğretim programı tamamlandıktan 15 gün sonra yapılan kalıcılık ölçümlerinde her iki grubun kalıcılık düzeylerinin birbirine yakın ve iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Kalıcılık ölçümlerinde elde edilen grupların kalıcılık puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına ilişkin yapılan istatistiksel analizler sonucunda animasyon kullanımı alt boyutunda yüz yüze hizmet içi eğitim grubu lehine önemli bir farklılık görülmüş, diğer boyutlarda önemli bir farklılığın olmadığı sonucuna varılmıştır. Kalıcılık ölçümlerinde elde edilen kalıcılık puanlarının cinsiyete, yaşa, mezun olduğu okula ve hizmet süresi değişkenlerine göre önemli bir farklılık gösterip göstermediğine ilişkin yapılan istatistiksel analizler sonucunda belirtilen değişkenlerin kalıcılık puanları üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Öğretim programı sonunda uzaktan ve yüz yüze hizmet içi eğitime katılan öğrencilerin eğitim programına, eğitmene, derse/sunuma ve öğretim materyaline ilişkin puan ortalamaları karşılaştırıldığında yüz yüze hizmet içi eğitim grubu puan ortalamalarının uzaktan hizmet içi eğitim grubu puan ortalamalarına göre biraz yüksek olduğu görülmüştür. Bu farkın anlamlı olup olmadığına ilişkin yapılan istatistiksel analizler sonucunda sadece eğitmen boyutunda yüz yüze hizmet içi eğitim grubu lehine önemli bir farklılığın olduğu diğer boyutlarda ise önemli bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Ayrıca her iki grubun hizmet içi eğitime ilişkin değerlendirmelerinin olumlu yönde olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Uzaktan Eğitim, Uzaktan Hizmet İçi Eğitim, Hizmet İçi Eğitim, Yüzyüze Hizmet İçi Eğitim, Başarı, Kalıcılık, Etkililik.
Özet (Çeviri)
The main object of the study is to put forward whether distanced In-Service learning and face-to-face In-Service learning differ greatly in terms of the success of the learners and the persistence of the learning. The study was carried out by an experimental research model which included the Prime Ministry Press and Information General Directorate's unit supervisors' assesstments concerning the efficiency of the in-service education programme and its effect to the success of the lessons.The independent variables of the study are distanced In-Service learning and face-to-face in-service learning whereas the dependent variables are success, persistence and efficiency. Two different scales were used for evaluations regarding the dependent variables in the study. The Scale of the Efficiency of In-Service Learning was used to evaluate the efficiency of the In-Service learning programme and Powerpoint Rubrick was used -before, after and 15 days after the education- to evaluate the success of the participants. Working team of this study consisted of 38 employees in charge of the units (of both central and rural agencies) at the Prime Ministry Press and Information General Directorate. 19 of these 38 in the central agency carried out face-to-face education with the personnel and the other 19 of the rural agencies carried out distanced learning. Both were carried out in a three-hour-lesson education programme. According to the findings of the study, more than half of the learners of the both types consisted of male students and the learners were 36 years old or over. The learners in the face-to-face programme had a degree at least from a vocational school whereas in the other group the learners had a high-school or equivalent degree. The majority of both groups had a university degree and the period of service in both groups were between 6 and 10 years. Although the success rate of the face-to-face learning group was a little bit higher than the other group's, it was concluded that it did not make a big difference. After the analysis made whether the difference between the two groups mattered statistically, no big difference was found out in terms of the post education success rates of the groups. In the persistence evaluation done 15 days after the programme had finished, it was discovered that the persistence levels of both groups were close to one another and that they were at a good ratio. In the wake of the statistical analysis done in order to find out whether there was a signicant difference between the two groups in terms of the average persistence rate, a significant difference was seen in the sub-dimension of the animation utilization in favour of the face-to-face group, but it was also concluded that there were no big differences in the other dimensions. Aftermath the statistical analysis done whether there was a significant difference in the persistence rates gathered from the persistence tests in terms of gender, age, alma mater and the period of service, it was found out that the mentioned variables did not have an important effect to the persistence rates. After the comparisons, which were done by the end of the education programme, of the groups' average points in terms of the education programme, lecturer, lecture/presentation and teaching material, it was discovered that the average points of the face-to-face learning group were a little bit higher than the other group. Aftermath the statistical analysis done whether this difference was meaningful, it was found out that there was a significant difference in terms of the lecturer in favour of the face-to-face In-Service learning group but no big difference in other terms. It was also concluded that the assessments of both groups were positive regarding the In-Service education. Key Words : Distanced Learning, Distanced In-Service Learning, In-Service Learning, Face-to-Face In-Service Learning, Persistence, Efficency