Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin oyuncak tercihleri ve renk algılarının resim çizimleri ile incelenmesi
A study about toy choices and color perception (with drawings) of elementary school students who live in institutions which belong to The Ministry of Family and Social Policies
- Tez No: 388255
- Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncak sayısının cinsiyete göre dağılımlarında kız öğrenciler daha çok“bir oyuncak”çizerken, erkek öğrenciler daha çok %53'ü“üç ve üstü sayıda oyuncak”oranında çizmişlerdir. Kız çocuklarının %65'i genelde bir tane oyuncak çizmelerinin nedeni olarak çizimlerindeki nesnelerin üzerinde daha fazla düşünüp, ayrıntılarına ve süslemelerine daha fazla zaman ayırmaları olarak söylenebilir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncak türleri cinsiyete göre dağılımlarında kız öğrencilerin %57 si oyuncaklardan bebek, 51,5'i uçurtma, Erkek öğrencilerin ise %61,5'i araba, %15 uçurtma, %11,5'i hayvan çizmişlerdir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncakla oynanan yer cinsiyete göre dağılımlarında kız öğrencilerin %50'si oyuncakları ile yurtta, %34'ü evde, erkek öğrencilerin ise %39'u dışarıda, %31'i yurtta, %27'i evde olarak çizmişlerdir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncakla oynarken yanında olan kişi olarak cinsiyete göre dağılımlarında kız öğrencilerin% 69'u oyuncakları ile oynarken annelerinin yanında olmasını istediklerini resimlerine çizmişleridir. Erkek öğrencilerin ise %65'i babalarının yanında olmalarını istemişlerdir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncaklardaki renklerin cinsiyete göre dağılımlarında Kız öğrencilerin %61'i oyuncaklarda altı renk ve üzeri boya kullanmışlardır. Erkek öğrencilerde ise %46'sı altı ve üzeri renk kullanmışladır. Ki-Kare testi sonucunda cinsiyet ile kız ve erkek öğrencilerin resimlerinde oyuncağın boyanma durumu arasında anlamlı bir bağımlılığın olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda kalan ilkokul öğrencilerinin yaptıkları resimlerdeki oyuncağın konumu olarak cinsiyete göre dağılımlarında kız ve erkek öğrencilerin %54'ü oyuncağı yanında, %34'ü elinde olarak çizmişlerdir. Çocukların oyuncak tercihleri ile ilgili bulgular hatırlanacak olursa kızların daha çok bebek, erkeklerin de araba resmi çizdikleri saptanmıştı. Buna bağlı olarak kızların evcilik, erkeklerin de arabacılık oynamalarının doğal olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
When distribution of number of toys by gender is examined, it was observed that female students have drawn mostly“one toy”while 53% of male students have drawn“three or more toys”. The reason for 65% of female students to draw usually only one toy can be explained with their affinity to think thoroughly about the subjects they draw, detailing and decorating them. When distribution of types of toys by gender was examined, it was observed that 57% of female students have drawn dolls and 51.5% of them have drawn kites while 61.5% of male students have drawn cars, 15% of them have drawn kites and 11.5% of them have drawn animal figures. When distribution of the setting of play by gender is examined, it was observed that 50% of female students have drawn toys in a dormitory setting/place and 34% of them have drawn toys in a home setting while 39% of male students have drawn toys in outdoor setting and 27% of them have drawn toys in a home setting. When distribution of people who accompany toys/playing with toys by gender is examined, it was found that 69% of female students have included their desire to be with their mothers while they play with toys in their drawings. It was also observed that 65% of male students have shown their desire to be with their fathers in their drawings. When distribution of colors of toys drawn by gender is examined, it was found that 61% of female students have used six or more colors in their drawings. On the other hand, 46% of male students have used six or more colors in their drawings. After Chi-square test, no statistically significant correlation was found between gender and painting of toys students draw (p>0.05). When distribution of location of toy by gender is examined, it was found that 54% of both male and female students have drawn the toy next to themselves while 34% of them have drawn the toy in their hands. As previously noted in students' choice of toys, female students mostly have drawn dolls while male students have mostly drawn cars. In accordance with this data, it can be said that it is natural for female students to play house and male students to play cars.