Analaysis of intra-state conflict: The case of Kurdish issue in Turkey
Devlet içi çatışma analizi: Türkiyenin Kürt meselesi örneği
- Tez No: 388314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir devlet içi çatışma örneği olarak Kürt meselesi Türkiyenin barışçıl bir çözüm bekleyen temel meselelerinden biridir..Bu çalışmada devlet içi çatışma ve savaşın nasıl tanımlandığı çözümünün neden zor olduğu, açıklandıktan sonra. devlet içi çatışmaların nasıl sınıfladırıldığı ile bu çatışmaların temel sebeplerinin ne olduğu tartışılmıştır. Daha sonra Kürt meselesinin bügüne kadar geçirdiği evreler incelenmiş, Türkiyedeki Kürt meselesinin bir devlet içi çatışma örneği olarak nasıl tanımlanabileceği, ve devlet içi temel çatışma sebeplerinin Türkiye'deki Kürt meselesi açısından ne kadar açıklayacı olduğu tartışılmıştır. Son olarakta devlet içi çatışmanın temel sebeplerinin Kürt meselesi açısından nasıl aşılabileceği ve kalıcı barışa nasıl ulaşılabileceği maddeler halinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As an intra-state conflict Turkey's Kurdish issue is one of the primary issues that necessitate to an immediate settlement. In the thesis, after the questions of ―how Intra-state conflict and war are being defined and why their resolution is challenging‖ are being answered. Both the classifications and root causes of intrastate conflicts are explained. Then the evolution of Kurdish Issue is analyzed and Kurdish issue is evaluated within the context of Intra-state conflicts and the question of whether the root causes are explanatory for Kurdish issue or not is addressed. Lastly the ways to reverse the root causes of intra-state conflicts and to achieve an endurable peace is suggested in respect to Kurdish issue. Key Words Intra-State Conflict, Kurdish Issue, Peace Process