İnterspinöz aralıkları ve vertebral kolonu palpasyonla hissedilemeyen hastalarda konvansiyonel yöntem ve ultrason ile yapılan subaraknoid blokların karşılaştırılması
Comparison of conventional method and ultrasound guided subarachnoid block in patients in whom interspinous space and vertebral column can not be felt BY palpation
  1. Tez No: 388394
  2. Yazar: MÜRSEL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ AHMET ALICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda fizik muayenesinde intersipinöz aralıkları belirgin olmayan, spinöz çıkıntıları palpasyonla hissedilemeyen olgularda, konvansiyonel yöntem ve ultrason eşliğinde yapılan subaraknoid blokların primer olarak iğne ile cilde giriş sayısının ve işlem süresinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Etik kurul izni alınan, sezaryen cerrahisi uygulanacak ASA I-II, 18-45 yaş arası hastalar dahil edildi. Oturur pozisyonda iken vertebral kolonun fizik muayenesine göre ( Skor 0: Spinöz çıkıntıları palpe edilen, interspinöz aralıklar belirgin hastalar, Skor 1: Spinöz çıkıntıları palpe edilen, interspinöz aralıkları belirgin olmayan hastalar, Skor 2: Spinöz çıkıntıları palpe edilemeyen interspinöz aralıklar belirgin olmayan vertebral kolon orta hatta veya orta hat dışında palpe edilen hastalar, Skor 3: Spinöz çıkıntılar palpe edilemeyen, interspinöz aralıklar belirgin olmayan, vertebral kolon palpe edilemeyen hastalar) olarak gruplara ayrıldı. Skor 2 ve Skor 3' e dahil olan 64 hasta çalışmaya alındı ve kapalı zarf yöntemi kullanılarak Grup K (Konvansiyonel grubu; n=32) ve Grup U (Ultrason grubu; n=32) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki grupta da girişim sırasında, iğne ile cilde giriş sayısı, iğnenin yönlendirme sayısı, iğne ile girişim yapılan spinal aralık sayısı, işlem süresi kaydedildi. Olguların kan basınçları, kalp atım hızları, oksijen saturasyonları anestezi öncesi bazal değer ve sonrası 5.,10.,20.,30.,60., dakikalarda kaydedildi. Bulgular: İşlem öncesi vertebral kolonun fizik muayene bulgularına dayanılarak sınıflandırdığımız skor 2 ve skor 3 olgularda yaptığımız çalışmada gruplar arası demografik veriler, hemodinamik parametreler, iğnenin yönlendirme sayısı, iğne ile girişim yapılan spinal aralık sayısı, cerrahi süreleri ve hasta memnuniyet skorları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). İğne ile cilde giriş sayısı ultrason grubunda 1,19±0,47 iken konvansiyonel grupta 1,84±0,85 olarak bulundu, aralarında istatistiksel olarak mutlak fark olduğu saptandı (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the number of penetration of subarachnoid blocks into the skin primarily through injection, performed within conventional method and along with ultrasound in the cases where the interspinous intervals are not explicit and the spinous processes cannot be felt with palpation during the physical examination, with duration of the process. Method: Having obtained ethical committee approval, ASA I-II patients between the ages of 18 and 45 who were going to undergo caesarean surgery were included in the research. The patients were divided into groups according to the physical examination of vertebral column performed at sitting position ( Score 0: patients whose spinous processes were palped and intrespinous intervals were explicit, Score 1: patients whose spinous processes were palped and intrespinous intervals were not explicit, Score 2: patients whose spinous processes could not be palped, interspinous intervals were not explicit and whose vertebral column were palped in the midline or out of the midline, Score 3: patients whose spinous processes could not be palped, interspinous intervals were not explicit and whose vertebral column could not be palped). Included in the Score 2 and Score 3, 64 patients were covered in the study and by using the enclosed envelope method, they were divided into 2 groups as the Group C (Conventional group; n=32) and the Group U (Ultrasound group; n=32). During the penetration, within the both groups, the number of injection penetration into the skin, the number of injection channelling, the number of spinal intervals where performed penetration with injection, and the duration of the process were recorded. The blood pressure, heart rates, oxygen saturations of the cases were recorded as pre anaesthesia basal values and afterwards these were recorded in the 5th, 10th,20th,30th and 60th minutes. Results: In the study performed on the Score 2 and Score 3 cases that we classified depending on findings of pre-process physical examination of vertebral column, no statistically significant differences were found between the groups in terms of the demographic data, hemodynamic parameters, the number of injection channelling, the number of spinal intervals where performed penetration with injection, surgery durations and the scores of patients' satisfaction (p>0,05). While the number of injection penetration into the skin was 1,19±0,47 in the ultrasound group, it was found to be 1,84±0,85 in the conventional group, according to which a statistically absolute difference was found between the two (p=0,000).