Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda üriner PDGF-BB (platelet kaynaklı büyüme faktörü) düzeyinin diyabetik nefropati erken tanısındaki önemi ve diyabetik nöropati arasındaki ilişkisi
Importance of urinary PDGF-BB (platelet-derived growth factor) in early diagnosis of diabetic nephropathy and the relation between diabetic neuropathy in patients with TYPE II diabetes mellitus
- Tez No: 388410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH UYANIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellituslu Hastalarda Üriner PDGF-BB (Platelet Kaynaklı Büyüme Faktörü) Düzeyinin Diyabetik Nefropati Erken Tanısındaki Önemi ve Diyabetik Nöropati Arasındaki İlişkisi Amaç: Diyabetik nefropati, diyabetes mellitusun major mikrovasküler komplikasyonu olup morbidite ve mortalitenin artışında en önemli nedendir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda ve Türkiye'de son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni diyabetes mellitustur. Bu nedenle diyabetik nefropati geliştirme riski yüksek olan bireylerin belirlenebilmesi için bilim; erken tanı ve taramada yeni yöntemler geliştirme çabasındadır. Amaç, bugün kullanılan belirteç olan mikroalbuminüriden hastalığın tanısını daha erken gösterecek bir belirtecin saptanmasıdır. Tip 2 diyabetes mellitusta üriner PDGF-BB düzeyinin nefropati gelişme riski ile korele olduğunu saptayan çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada diyabetik nefropati erken tanısındaki üriner PDGF-BB'nin yeri ve diyabetik nöropati ile üriner PDGF-BB arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D Genel Dahiliye Polikliniğine, Endokrinoloji Polikliniğine ve Nefroloji Polikliniğine başvuran Tip 2 diyabetes mellitus tanısı almış, araştırmayı kabul eden, kronik renal yetmezlik, kronik obstruktif akciğer hastalığı, koroner arter hastalığı gibi eşlik eden kronik sistemik hastalığı olmayan, 54 diyabetes mellituslu hasta ve 20 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Diyabetes mellituslu hastalar üriner mikroalbumin (MA) seviyelerine göre 3 gruba [normoalbuminürik grup; üriner mikroalbumin seviyesi 300mg/gün], diyabetik nöropati varlığına göre 2 gruba ayrıldı. Tüm gruplarda üriner PDGF-BB, mikroalbumin, HDL, LDL, Trigliserid, Kolesterol, HbA1c seviyeleri çalışıldı. Vücut kitle indeksi, diyabetes mellitus süreleri, yaş, cinsiyet kaydedildi. Diyabetik nöropati yönüyle elektromiyografi yapıldı. Bulgular: Normo, mikro, makroalbuminürik gruplar arasında üriner PDGF-BB düzeyi yönüyle yapılan karşılaştırmada istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Üriner PDGF-BB düzeyi ile diyabetes mellitus süresi, yaş, vücut kitle indeksi, HDL, LDL, Kolesterol, Trigliserid, HbA1c seviyeleri arasında da istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Importance of Urinary PDGF-BB (Platelet-derived Growth Factor) in Early Diagnosis of Diabetic Nephropathy and the relation between Diabetic Neuropathy in Patients with Type II Diabetes Mellitus Purpose: Diabetic nephropathy is the major microvascular complication of Diabetes Mellitus and it is the most important reason for the increase of morbidity and mortality. The most important reason of end stage renal failure is Diabetes Mellitus in developed countries and Turkey. Therefore, scientists are in the pursuit of developing new early diagnosis and screening methods to determine the individuals in high risks of developing diabetic nephropathy. The purpose is to determine a better indicator that would present the early diagnosis of the disease than microalbuminuria, an indicator used in today's science world. There are existing studies correlating that PDGF-BB level has the risk of developing nephropathy in type II diabetes mellitus. In this study, the point of urinary PDGF-BB in the early diagnosis of diabetic nephropathy and the relation between diabetic neuropathy and urinary PDGF-BB were investigated. Material and Method: 20 healthy volunteers and 54 diabetic patients diagnosed with type II diabetes mellitus, accepting to participate in the research, free of chronic systematic diseases such as chronic renal failure, chronic obstructive lung disease and coronary artery disease, and having consulted to General Internal Diseases Polyclinic, Endocrinology Polyclinic and Nephrology Polyclinic of Atatürk University Medical Faculty Internal Diseases Department were included in the study. Patients with diabetes mellitus were divided into 3 groups according to their levels of urinary microalbumin (MA) [normoalbuminuric group; microalbumin level is 300 mg/day]; and into 2 groups according to the existence of diabetic neuropathy. PDGF-BB, microalbumin, HDL, LDL, Triglyceride, Cholesterol, HbA1c levels were analyzed on each groups. Body mass index, their diabetes mellitus span, age and gender were recorded. Electromyography was done in the aspect of diabetic neuropathy. Findings: No significant difference was determined in the comparison of normo, micro, macroalbuminuric groups in terms of urinary PDGF-BB level (p>0.05). No significant difference was also determined between the urinary PDGF-BB level and diabetes mellitus span, age, body mass index, HDL, LDL, Cholesterol, triglyceride levels (p>0.05).