Bir göz kliniğinde belirlenen hemşirelik tanıları ve girişimlerinin incelenmesi
Evaluation of nursing diagnosis and interventions determined in eye clinic
- Tez No: 388430
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Göz sağlığı kişinin sosyal yaşantısının sağlıklı olması ile yakından ilgilidir. Görmek ise, insanın en değerli yeteneklerinden birisidir. Görme eylemini kesintiye uğratan pek çok göz rahatsızlığı vardır. Bu rahatsızlıkların sonucunda bazı hastalıklar ayaktan ilaç tedavisiyle bazı hastalıklar ise, cerrahi girişim ile tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyatlar gözün anatomik olarak ayrılan bölümlerine ve hastalığın oluşma nedenlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Cerrahi girişim sonrasında hemşirelik bakımının amacı; hastanın günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak sürdürebilmesi, gelişebilecek komplikasyonların belirlenip önlem alınması için sistematik bir şekilde izlenmesi ve hemşirenin göz ameliyatı sonrası dönemde olası hemşirelik tanılarını bilmesi ve bu tanılara yönelik bakım girişimlerinin uygulanmasıdır. Bir göz kliniğinde cerrahi girişim sonrasında belirlenen hemşirelik tanıları ve bu doğrultuda verilen hemşirelik girişimlerinin incelenmesi amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirildi. 1680 dosyadaki hasta kayıtları evreni oluştururken ulaşılan 783 dosyadaki hasta kayıtları örneklem olarak belirlendi. Bu çalışmada, SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) ki-kare testi de kullanılarak analiz edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Göz cerrahisi sonrasında en çok kullanılan hemşirelik tanıları arasında, travma riski ve gözde infeksiyon riski tanıları olduğu görülürken kanama riski ve anksiyete hemşirelik tanılarının konulmadığı, kronik hastalığı olan hastaların çoğuna oral mukozit riski hemşirelik tanısının konulduğu, gözde infeksiyon riski hemşirelik tanısının en çok fako cerrahisi sonrasında konulduğu ve gözde infeksiyon riski hemşirelik tanısı konulan hastalara en çok göz pansumanı yapma girişiminin uygulandığı saptandı. Anahtar Sözcük: hemşirelik, bakım, hemşirelik tanısı, göz
Özet (Çeviri)
Eye health is closely related to humankind's having a healthy social life. To see is one of the most valuable abilities of humankind.There are so many eye conditions which interrupt the action of seeing.As a result of these conditions, some illnesses are treated ambulatory while others are treated with operation.These operations range according to eye's anatomical parts and the reasons of illness.After the operation, the aim of nursing care is to sustain daily life activities for patient; to follow in a systematic way in order to take precaution against the possible complication; to recognize probable nursing diagnosises and to apply nursing attempts for these diagnosises after eye operation. 1680 patient records in the file have been identified as sample reached 783 patient records in the file when creating the universe. Besides descriptive statistical methods regarding the data analyzed with SPSS 21.0 programme, the diagnosises analyzed with chi-square test have been regarded ninety five percent confidence interval and five percent signifigance level in the study –which has been performed in a restrospective way with the aim of analyzing nursing attempts and nursing diagnosises defined after eye operation(Quantity,Percentage, Average, Standard Deviation). While risk of trauma and eye infection is seen among the most probable nursing diagnosises after eye operation , bleeding risk and anxiety are not put in the nursing diagnosis list. Most patients with chronical illness are diagnosed with oral mucositis risk. It is stated that eye infection risk is mostly diagnosed after phaco operation and that patients diagnosed with infection are mostly applied medical dressing. Keyword: Nursing, caring, nursing diagnosis, eye