Erkek basketbolcularda kalça açılarının ve kalça abductor kolunun çabukluk performansına etkilerinin incelenmesi
The effect of hip angle and abductor arm to the agility performance of male basketball players
  1. Tez No: 388431
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇİLESİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada, erkek basketbolcuların kalça açılarının ve kalça abdüktör kolunun çabukluk performansına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2014 yılında Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran sporcular içinden seçilmiş 13 - 41 yaş arası yaş ortalaması 18,19 ± 6,31, boy ortalaması 173,86 cm ± 5,33 , vücut ağırlığı 74,69 kg ± 5,39 olan 42 amatör erkek basketbolcunun bilgileri kullanılmıştır. Basketbolcuların çabukluk performanslarını belirlemek için T-drill testi, kalça açılarının ve kalça abdüktör kolu mesafesinin ölçümü için röntgen görüntüsünden faydalanılmış ve ölçümlerde gonyometre kullanılmıştır. İstatistiki analizler için, SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, basketbolcuların kalça tipi oranları %42,9 koksa valga, %33,3 normal, %23,8'i“koksa vara”dır. Koksa valga açısına sahip olan basketbolcuların kalça abdüktör kol mesafesi daha kısa iken (5,72cm±0,59, n=18), çabukluk performansı (10.23sn±0,47, n=18) süreleri daha kısa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of hip angle and abductor arm to the agility performance of male basketball players was examined. In this research, in the year of 2014, 42 amateur male basketball players which were chosen among the players that applied to the clinic of Physical Therapy and Rehabilitation of Giresun University Medicine Faculty, whose ages are between 13-41 whit average age of 18,19 ± 6,31, which have average height of 173,86 cm ± 5,33 and which have average weight of 74,69 kg ± 5,39, were examined. In order to define basketball players' agility performance T-drill test were conducted, measurement of abductor arm and hip angles were made with the help of X-ray method and by using goniometer. The statistical analyses were made with SPSS 21.0 packet software. As a result of this research, the incidence of hip types in athletes were 42,9% coxa valga, 33,3% normal, 23,8% coxa vara. The basketball players that are coxa valga have short abductor arm (5,72 cm±0,59, n=18) and short agility performance time (10,23 sec. ±0,47, n=18).