Omuz hareket kısıtlılığı ve internal rotasyon ilişkisi
The role of internal rotation in shoulder joint limitation
- Tez No: 388432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, hareket kısıtlılığı olan omuz ekleminde standart fizik tedavi uygulamalarıyla, en son kazanılan hareketin internal rotasyon olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma, Haziran-Kasım 2014 tarihleri arasında Özel Nisa Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Klinik'ine başvuran, omuz hareketlerinde kısıtlılık yaşayan 35 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılara klinikte rutin olarak uygulanmakta olan 15 günlük standart fizik tedavi programı uygulandı. Ünitemize gelen hastaların demografik bilgileri, ayrıntılı anamnezi alındı. İnspeksiyon bulguları, diyabet varlığı, ağrı, eklem hareket açıklıkları kaydedildi. Ağrı değerlendirmesi istirahat, aktivite, gece şeklinde, Görsel Ağrı Skalası (GAS) ile yapıldı. Eklem hareket açılıkları gonyometre ile aynı fizyoterapist tarafından ölçüldü. Hastaların fonksiyonel değerlendirmesi için Constant-Murley Skorlaması kullanıldı. Günlük yaşam aktiviteleri Quick-DASH anketi ile değerlendirildi. Tedavi sonunda yapılan anket ve değerlendirmeler tekrarlandı. Tedavi başlangıcında katılımcılara omuz egzersizleri fizyoterapist eşliğinde öğretildi. Ev egzersiz programı, görsel omuz egzersiz dökümanı eşliğinde her hastaya ayrıntılı şekilde öğretilerek verildi. Yorumlamalarda anlamlılık sınırı p˂0.05 alındı. Çalışma, fizyoterapi uygulamaların omuz eklemi hareket kısıtlılıklarını, ağrı, fonksiyon kaybını iyileştirmede etkin olduğunu göstermektedir. Çalışma bulguları, omuz eklemi tedavi sonrası aktif eklem hareket açıklığı yüzde sıralaması, %99,49 ekstansiyon, %89,73 fleksiyon, %77,89 abdüksiyon, %72,54 eksternal rotasyon, %62,50 internal rotasyon şeklindedir. Bu yüzdeler tedavi sonrasında internal rotasyon hareketinin en limitli aralık olduğunu gösterir. Omuz eklemi pasif eklem hareket açıklığı tedavi öncesi ve tedavi sonrası yüzde sıralaması aktif eklem hareket açıklığı sıralamasıyla benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak, omuz eklem limitasyonu olan patolojilerde fizyoterapi programına posterior kapsül germe egzersizlerinin erken dönemde eklenmesinin daha iyi sonuçlar vereceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether internal rotation is the last movement of the shoulder, which is gained after standart physiotherapy due to limitation of the shoulder joint. The study was performed with 35 shoulder joint limitation cases, which were referred to the Özel Nisa Hastanesi, Physical Therapy and Rehabilitation Clinic between June 2014 and November 2014. A fifteen session standart physical therapy program was applied to the subjects, as a clinic rutine. Their anamnesis were taken and demographical information was recorded. Inspection signs, diabetes history, pain intensity and range of motion measurements were recorded. Pain assesment was performed using a Visual Analoque Scale (VAS) during resting, activity and at night. Shoulder range of motions were measured with goniometer by same physical therapist. The functional assessment was made with the Constant-Murley Score. For the assessment of activities of daily living, the Quick-DASH Questionnaire was used. After the therapy all assessments and questionnaires were repeated. The shoulder exercises were shown by a physical therapist at the beginning of the therapy. A detailed explanation of the home exercise program was given by the physiotherapist and this was supported via a visual document.