Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk tanısında işitsel P300 testinin klinik tanıya katkısı
Contribution of auditory P300 test in the diagnosis of mild cognitive impairment in parkinson's disease
  1. Tez No: 388484
  2. Yazar: FİKRİYE TÜTER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHÜR SİBEL ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Parkinson hastalığında non-motor bulgulardan olan kognitif bozukluklar oldukça sık görülmektedir. Kognitif bozukluğun derecesi hafif kognitif bozukluktan demansa kadar değişik düzeylerde olabilmektedir. 2012 yılında Hareket Bozuklukları Derneği tarafından Parkinson hastalığında hafif kognitif bozukluk tanı kriterleri yayınlanmıştır. Olaya ilişkin potansiyeller kognitif fonksiyonları değerlendirmede bir belirteç olarak kullanılmıştır. Daha önce yapılmış çalışmalarda Parkinson hastalığı demansında P300 değişiklikleri net olarak gösterilmişken, demansı olmayan Parkinson olgularında P300 değişikliklerinin incelendiği çalışmalarda elde edilen sonuçlar tartışmalıdır. Literatürde MDS tanı kriterleri doğrultusunda tanı konmuş PH-HKB olgularında P300 değişikliklerinin değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada PH'nda hafif kognitif bozukluk klinik tanısına yardımcı olabilecek ek elektrofizyolojik testlerin olup olmadığını araştırmak, PH'nda demansı olmayan olgularda P300 değişikliklerini incelemek ve hastaların kognitif özellikleri ile P300 değişikliklerinin korelasyonuna bakmak hedeflenmiştir. 2012 MDS 2. aşama tanı kriterleri doğrultusunda hafif kognitif bozukluk tanısı konmuş 20 Parkinson hastası (PH-HKB), kognitif bozukluğu saptanmayan 21 Parkinson hastası (PH-Normal) ve yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi bakımından eşleştirilmiş 20 sağlıklı gönüllü (Kontrol) çalışmaya dahil edildi ve tüm katılımcılar standart işitsel 'odd ball paradigm' yöntemi doğrultusunda P300 testi ile değerlendirildi. Elde edilen traselerde N100, P200, N200, P300 latansları ile pikten pike N100-P200, P200-N200, N200-P300 amplitüdleri ölçüldü ve analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In Parkinson's disease (PD) there is a spectrum of cognitive dysfunction, ranging from mild cognitive impairment (MCI) to PD dementia (PDD). Movement Disorder Society (MDS) proposed diagnostic criteria for mild cognitive impairment in Parkinson's Disease (PD-MCI) in 2012. Event-related potentials provide measuring cognitive functions. Abnormalities in P300 event-related potentials have been observed in PDD patients. However, in non demented ones, the P300 showed controversial results. There has not been any study about P300 changes in PD-MCI patients diagnosed according to MDS PD-MCI criteria. We aimed to investigate whether additional electrophysiological tests to help clinical diagnosis of mild cognitive impairment in Parkinson's disease and we evaluated P300 changes in patients with non demented Parkinson's disease and analyze correlation between cognitive features and P300 changes. 20 patients with Parkinson's disease who are diagnosed mild cognitive impairment (PD-MCI group) according to MDS 2012 PD-MCI level II criteria, 21 patients with Parkinson's disease without cognitive impairment (PD-Normal group) and 20 neurologically normal age, sex and education matched controls (Control group) were examined by standard auditory odd ball paradigm. N100, P200, N200, P300 latencies and peak-to-peak N100-P200, P200-N200, N200-P300 amplitudes were measured and analyzed.