Farklı ensizyon tekniklerinin implant arası papil dolumu sağlanması açısından karşılaştırılması
Comparison of different incision techniques for papilla fill between two implants
- Tez No: 388649
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÇINARCIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İmplant tedavisi günümüzde diş eksikliğini gidermede yaygın olarak kullanılan bir tedavi şekli haline gelmiştir. İmplantın osseoentegrasyonu ile ilgili çalışmalar fazla sayıda bulunurken implant çevresi yumuşak doku estetiği ile ilgili araştırmaların sayısı hala azdır. Özellikle implant çevresi estetiği sağlamak için önemli kriterlerden biri olan papilin interimplant bölgede oluşturulması ve korunması için yapılan klinik kontrollü çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamızın amacı implant üstü açma operasyonu sırasında uygulanan konvansiyonel (mid-krestal) ensizyon ile I şekilli ensizyonun komşu implantlar arası papil oluşumda 6 aylık sonuçların değerlendirilmesidir.Çalışmada maksiller anterior ve premolar bölgesine yan yana en az iki implant yerleştirilmiştir. Toplam 40 adet implant yerleştirilerek I şekilli ensizyon grubunda 11, mid-krestal ensizyon grubunda 12 adet papil değerlendirilmiştir. Anterior maksilla bölgesinde rezorpsiyon bukkal kemikte fazla miktarda olduğu için her hastaya operasyon sırasında sığır kaynaklı kemik grefti ve kollagen membran yerleştirilmiştir. Tüm implantların implant üstü açma operasyonları 4 ay sonra gerçekleşmiştir. Gruplar implant üstü açma operasyonu sırasında belirlenmiştir. İmplant üstü açma operasyonundan sonra 3 hafta beklenip protez aşamasına geçilmiştir. İmplant üstü protezlerin tamamlanmasından sonra 1., 3. ve 6. ayda sondalanan cep derinliği (mm), keratinize mukoza genişliği (mm), modifiye plak indeksi ve modifiye sulkus kanama indeksi ölçülmüştür. Hastalardan kontrole geldikleri seansta 5 mm?lik yuvarlak kesitli 2 telin birleştirilmesiyla oluşmuş T şeklinde tel ile tam karşıdan fotoğraf alınmıştır. İmplantların yerleştirildiği seans, implant üstü protezlerin simantasyonu olduğu seans, 3. ay ve 6. ayda paralel teknikle dijital periapikal radyografi çekilmiştir. Çalışmada sondalanan cep derinliği her iki grupta tüm kontrol zamanlarında benzer bulunmuştur. Test ve kontrol grupları arasında hiçbir takip döneminde krestal kemik seviyesinde istatistiksel anlamlı değişim saptanmamıştır. Test grubunda kret tepesi-kontak noktası değerleri 0. ve 3. ay ile 0. ve 6. ay arasında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde artmakta iken (p0,05). Test ve kontrol grubu arasında farkın 3. ve 6. ayda anlamlı olduğu bulunmuştur (p0,05). Gruplar arası papil indeksi değerlerleri başlangıca göre 3. ayda istatistiksel olarak anlamlı artış gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Nowadays dental implants are common tratment choice to replace missing teeth. Eventhough there are a lot of studies about dental implant osseointegration still there is not enough study about soft tissue around dental implants. About regenerate and protect papilla tissue between two dental implants which is important when it comes to achieve esthetics around dental implants. The aim of our study was to compare mid-crestal incision with I shape incision at second stage of implant surgery for 6 months. In the present study were used two adjacent implants togethar at anterior and premolar maxilla. 40 implants were inserted and for I shape incision group 11, for mid-crestal incision group 12 papilla were assesed. Because of buccal bone resorption at anterior maxilla xenograft and collagen membrane were used in the present study. Second stage surgery were made 4 months after implant inserted. Patients were randomised at the time of second surgery. Prosthesis were cemented 3 weeks after second stage surgery. Probing pocket depth (mm), keratinized mucosa width (mm), modified plaque indeks and modified sulcus bleeding indeks were recorded 1, 3 and 6 months after prosthesis were cemented. Photographs were taken from patients at first control visit with T shape wire. Digital periapical radiographies were taken at the time implants were inserted, prothesis were cemented and at 3rd and 6th months. There were no signifiant differences between treatment modalities for probing pocket depth at control sessions (p>0,05). Crestal bone levels were similar for control and test group at control sessions compare with baseline (p>0,05). Distance from the contact area to the crest of the bone was significantly increased at 0-3 and 0-6 months for test group (p0,05). For control group distance from the contact area to the crest of the bone was increased. Intra-group differences for papilla filling index levels between groups were similar. Inter-group differences for papilla filling index levels were significantly increased at 3rd months while differences between 3rd and 6th months were similar. For test group papilla filling index levels were significantly increased. Based on results of our study, technique of I-shaped incision is more effective than mid-crestal incision technique in filling inter-implant papilla. We may use this technique during uncovering implants where esthetic is of importance.