Primer ovarian ve primer uterin seröz adenokarsinomların ayırıcı tanısında ER, WT1, BRAF, FOXM1'in yeri
Role of ER, WT1, BRAF, FOXM1 in the differential diagnosis of primary ovarian and primary uterine serous adenocarcinomas
  1. Tez No: 388766
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Overin seröz adenokarsinomları (OSA) ve endometriyumun seröz adenokarsinomları (ESA) yaygın invazyon ve erken metastaz gösteren tümörlerdir. Tanı sırasında bazı vakalarda eş zamanlı hem overlerde hem de endometriyumda tümör vardır. Morfolojik olarak da benzer olan bu tümörler farklı biyolojik davranışa ve farklı tedavi algoritmalarına sahiptir. Çalışmamızda over ve endometriyum seröz adenokarsinomlarının ayırıcı tanısı için ER, WT1, BRAF ve FOXM1 gibi belirteçlerin tanısal değeri araştırılmış ve tedavi aşamasında farklılıklar içeren bu iki tümör için uygulanacak etkin ve doğru tedavi şansının elde edilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: 2008-2014 yıllları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış hastalar çalışmaya dahil edildi. Hasta grupları oluşturulurken tanı anında endometriyumda tümör içermeyen primer over seröz adenokarsinomları (40 olgu) ile tanı anında overde tümör içermeyen primer endometriyum seröz adenokarsinomlarından (34 olgu), evrelemesi tam olarak yapılmış hastalar seçildi. Bu hastalara ait patoloji bölümü arşivindeki preperatlar tekrar değerlendirildi ve immünhistokimyasal çalışma için uygun preperatlar tespit edildi. Oluşturulan bu iki gruba ER, WT1, BRAF ve FOXM1 ile immunhistokimyasal çalışma yapıldı. Bulgular: OSA tanılı olgularda; ER ile %97,5 (n:39/40) pozitif boyanma, ESA tanılı olgularda; %61,8 (n:21/34) pozitif boyanma izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p< 0,001). OSA tanılı olgularda; WT1 ile %92,5 (n:37/40) pozitif boyanma, ESA tanılı olgularda; % 8,8 (n:3/34) pozitif boyanma izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p< 0,001). OSA tanılı olgularda; FOXM1 ile %82,5 (n:33/40) olguda pozitif boyanma, ESA tanılı olgularda %56 (n:19/34) pozitif boyanma izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p= 0,0019). OSA tanılı olgularda; BRAF ile % 20 (n:8/40) olguda zayıf pozitif boyanma, ESA tanılı olgularda; %23,5 (n:8/34) olguda zayıf pozitif, % 5,4 (n:4/34) olguda güçlü pozitif boyanma izlenmiş olup BRAF skor açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0,067).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The ovarian serous adenocarcinomas (OSA) and endometrial serous adenocarcinomas (ESA) are tumors that show widespread invasion and early metastasis. At the time of diagnosis, there are tumors simultaneously both over and endometrium in some cases. Although these tumors are similar morphologically, they have different biological behavior and treatment algorithms. In the current study, it was investigated ER, WT1, BRAF and FOXM1 for differential diagnosis of over and endometrial serous adenocarcinomas, and aimed to achieve the effective and correct treatment chance for implementing to these two tumors that have diversity in treatment stage. Material and method: The patients who were taken diagnose at Ondokuz Mayis University Pathology Department between 2008 to 2014 years were included in the study. In the time of creating the groups, it was chosen the patients staging exactly among having primary ovarian serous adenocarcinoma without endometrial tumor (40 cases) and having primary endometrial serous tumor without ovarian tumor (34 cases) at diagnosis time. The preparations belonging to patients reevaluated and the suitable ones were determined for immunohistochemical evaluation. The immunohistochemical evaluation was made with ER, WT1, BRAF and FOXM1 for 2 groups.