Maddi duran varlıkların mevcut sistem uygulaması ve TMS 16 kapsamında uygulamalı incelenmesi
Existing system application of tangible fixed assets and applied analysis in TMS 16
  1. Tez No: 554543
  2. Yazar: AYŞE DÖNDÜ KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KOÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle coğrafi sınırlar ortadan kalkmış ve birçok noktada farklılıkların giderilme çabası artmıştır. Muhasebe alanına da yansıyan bu çabalar sonucunda; IAS (International Accounting Standards) adı altında muhasebe standartları yayınlanmış, uygulama farklılıklarının kaldırması amaçlanmıştır. Ülkemizde de muhasebe uygulamalarının uluslararası muhasebe standartlarına uyumu için Türkiye Muhasebe Standartları yayınlanmaktadır. UFRS' de temel prensip, işletmelerin gerçeğe uygun mali durumu gösteren değerleme ve kaydetme işlemlerinin standartlara göre hazırlanmasıdır. Böylece hem en doğru bilgi hem karşılaştırılabilirlik ön plana çıkmıştır. Bu çalışmanın konusu, işletme faaliyetlerinde ve finansal tablolarında önem arz eden maddi duran varlıkların standart ve mevcut sistem ile farklarını uygulama ile karşılaştırarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Today with the effects of globalizm, there are no borders and people show great effort to eliminate differences in a lot of places. In result of these efforts reflecting on accountancy, accountancy standards called as IAS are published and it aim to eliminate differences. Basic principle in UFRS is to prepare evaluation and saving procedures of business which show economy suitable for reality according to standards. The subject of this research is to analysa differences of important real asset in the statement and operating activites in Standard and avaible application by comparing.