İşveren marka değeri yüksek şirketlerde, insan kaynakları risklerinin yönetimi üzerine bir araştırma
A research on management of human resources risks in companies with high employer brand value
  1. Tez No: 388846
  2. Yazar: MUSTAFA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma bir araştırma kuruluşunun anket uygulamalı desteği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya işveren marka değeri yüksek şirketler dahil edilmiştir. Risklerin yönetilmesinde insan kaynaklarının önemi üzerinde durulmuş ve uygulamada bu hususa ağırlık verilmiştir. Uygulamada ölçekli bir anket kullanılmıştır. Kullanılan anket 32 ölçekli sorudan oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesine yönelik sorular ikinci bölümde 5'li likert ölçekli sorular bulunmaktadır. Toplam 120 marka değeri yüksek şirketin İK yöneticilerine anketler elden dağıtılmıştır. İlk gönderim sonunda toplam 38 anket geri dönmüş, ikinci anket gönderimi sonunda ise 12 anket daha geri gelmiştir. Araştırma 50 anket ile sınırlandırılmıştır. Elde edilen anketlerden sağlanan veriler SPSS istatistik 18 programı ile analiz edilmiştir. Analizde farklı istatistik yöntemler kullanılmıştır. Kullanılan analiz yöntemleri ve bulgulardan elde ettiğimiz sonuçlara göre; uygulamaya katılım sağlayan işletmelerin insan kaynakları risklerini iyi yönettiği saptanmıştır. Fakat şirketlerin vizyon belirlemelerinde ise insan kaynakları risklerini dikkate almadıkları görülmüştür. Kısa dönemli işlemlerde ve operasyonel çalışmalarda ise insan kaynakları risklerine önem verdikleri de saptanan bulgular arasındadır. Bir diğer önemli husus ise işveren marka değeri yüksek şirketler de uygun adayların zamanında işe alına bilmelerinde“işletmenin marka değeri”nin yüksek olmasını ortaya çıkarmaktadır. Uygulamaya katılan işletmelerin büyük çoğunluğunda marka değerinin korunmasında risk yönetiminin önemine vurgu yapılmakta, bu konuda insan kaynakları risk yönetimi ile paralel ilişki içinde oldukları gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a questionnaire supported from a research institution. Companies with high employer brand value were included in the research. The importance of human resources in managing risks was emphasized and it was the main point in application. A scaled questionnaire was used in the application. The questionnaire used is composed of 32 scaled questions. There are questions directed to determining the demographic features of participants in the first part, and 5-point likert scaled questions in the second part. Questionnaires were distributed to HR managers of a total of 120 companies with high brand value by hand. 38 questionnaires returned after the first delivery, 12 more came back after the second delivery. The research was limited to 50 uestionnaires. Data obtained from the questionnaires were analyzed with SPSS statistics 18 program. Various statistical methods were used in the analysis. According to the results obtained from the analysis methods and findings used, it has been determined that the companies that participated in the application manage the risks of human resources well. However, it has been noticed that companies don't take into account the human resources risk in determining a vision. It is also among the findings that the companies pay attention to human resources risks in short-term transactions and operational works. Another important point is that the companies with high employer brand value highlights high level of“brand value of the company”in employing the suitable candidates in time. The importance of risk management in protecting the brand value in most of the companies that participated in the application is emphasized, and it is observed that they are in parallel with the human resources risk management regarding this matter.