The impact of servant leadership and organizational communication on employees' job satisfaction: Case of public services government organization
Çalışanların iş memnuniyeti üzerinde hizmet liderliği ve örgütsel iletişimin etkileri: Kamu hizmetlerinde organizasyonu
- Tez No: 388864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EMRE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Özellikle kamu hizmetlerinde organizasyonu, liderlik ve iletişim süreci örgütsel sistemin içindeki ve dışındaki bireyleri anlamada oldukça önemli bir etmen olacaktır. Bu örgütsel sistem içerisinde liderlik ve iletişim diğer bireylerle etkileşime girmeyi, diğer bireylere yol göstermeyi ve hizmet sunmayı sağlayan bir süreç olabilecektir. Bir liderin insanlara hizmet sunmasının bir yolu da çalışanlar üzerindeki hizmetkar liderliğin etkisini görmesiyle mümkün olmaktadır. Hizmetkar liderlik kavramı, liderin bireyleri diğer insanlara hizmet sunması için cesaretlendirmesine ve bu süreçte asıl amaç olarak örgütün vizyon ve misyonuna ulaşmak için çaba harcamalarını sağlamaya odaklanır. Liderler örgütlerinde görev yapan en temel çalışanlarının bile farkında olmalıdır. Eğer çalışanların yüksek düzeydeki ihtiyaçları karşılanırsa çalışanlar mutlu olacaktır ve çalışanlar mutlu olduğunda işlerinden doyum alacaklardır. Kamu hizmetlerinde örgütüne dair kavramlar: hizmet liderliği ve örgütsel iletişim arasında çok güçlü bir ilişki vardır, hizmet liderliği ve iş memnuniyeti arasında güçlü bir ilişki vardır, örgütsel iletişim ve iş memnuniyeti arasında güçlü bir ilişki vardır. Bu kavramlar örgütün etkinliğini arttırmada ve temel yetkinliklere destek olup örgütü en iyi şekilde geliştirmek amacıyla bir faktör olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Leadership and communication process will become a very important element to understand other humans inside or outside of community or organization, especially in public services government area. Leadership and communication in this organization can be as a process for interactions, guiding, or serving other people. One way to serve people as a leader is by seeing the impact of servant leadership on employees. The concept of servant leadership itself is about the leadership which encourages people to serve the others, while it remains focused on efforts to achieve what the main purpose is focused on vision and mission of the organization. Leaders also must be aware of the most basic level of employees in this organization. If higher-order needs of employees are satisfied then the employees will be happier, and when employees are happier they also will be satisfied about their job. In concepts of public services government organization: there is a very strong relationship between servant leadership and organizational communication, there is a strong relationship between servant leadership and job satisfaction, and there is a strong relationship between organizational communications and job satisfaction. This can be used as a factor for making the best organization's effectiveness and core competencies support.