Sosyal yardımda yeni bir yaklaşım olarak şartlı sosyal yardım: Sosyal yardım-istihdam bağlantısının etkinleştirilmesi programı 2014 yılı Türkiye uygulaması üzerine bir araştırma
Conditional social assistance as a new approach in social assi̇stance: The programme of activating the connection between social assistance and employment a research on 2014 Turkey implementation
- Tez No: 388904
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Dünyada yoksulluk olgusu ve yoksullukla mücadele, küreselleşme sonrasında daha da artan gelir dağılımı adaletsizliği ile birlikte bugün için çoğu dünya devletinin önemle eğildiği konuların başında gelmektedir. Klasik (karşılıksız) sosyal yardım uygulamaları nedeniyle oluştuğu iddia edilen bağımlılık kültürünü kırmak, sosyal yardım harcamalarını katma değerini artırarak sosyal yardımı daha verimli şekilde kullanmak üzere son 50 yıldır dünyada ve son 15 yıldır Türkiye'de ilgi çeken ''şartlı'' sosyal yardım uygulamaları, yeni ve değerlendirilmeye değer bir kavram olarak dikkat çekmektedir. 2014 yılında Türkiye'de uygulamasına başlanılan ''Sosyal Yardım-İstihdam Bağlanlantısının Etkinleştirilmesi Programı'', şartlı sosyal yardım uygulamasının en yeni örneklerinden birisi olarak Türkiye kamusal sosyal yardım sisteminin gelecek yıllarda alacağı şekle dair önemli ipuçlarını barındırmaktadır. 2014 yılı Türkiye uygulaması çerçevesinde ele alınan şartlı sosyal yardım uygulamalarının dünyada ve Türkiye'de gelişimi konusu, bugüne kadar akademik çevrelerce irdelenmeyen yeni bir uygulama ve hizmet sunumu olarak Türkiye sosyal yardım yaklaşımına yönelik etki ve katkılarıyla tez içeriğinde irdelenmiş, tezin sonuç kısmında, programı daha etkin ve verimli kılacak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of poverty and fight against poverty in the world, with the further increasing income disparity in the post-globalization, is one of the most important issues for most countries of the World. The issue of breaking dependency culture that allegedly occurred due to classic (unpaid) public assistance implementations, to use social assistance spending more efficiently by increasing the added value, in the world in the last 50 years and in the last 15 years in Turkey, ''conditional'' social assistance implementations draw attention as a concept which is new and worthy of consideration. The launch of ''The 2014 Turkey Programme of Activating the Connection Between Social Assistance and Employment'', as one of the latest examples of conditional social assistance implementations, contains important clues about the shape that public social assistance system will take in the coming years in Turkey. The topic of the development of conditional social assistance practices in the world and in Turkey that were discussed within the framework of the implementation of it in Turkey, a new practice and service delivery which has not been discussed so far by academic staff, is examined in the thesis content with impact and contribution towards the social assistance approach of Turkey. In the conclusion part of the thesis, some suggestions are being given to make the programme more effective and efficient.