İlköğretim öğrencilerinde teknoloji kullanımı eksenli yabancılaşma: Düzce Merkez ilçe örneği
Technology axis alienation in secondary and primary school students: The sample of the Centre district of Düzce
- Tez No: 388912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz modern toplumlarında teknolojik gelişimin vardığı düzeye bağlı olarak oluşan pek çok sorundan söz edilebilir. Temelde bağımlılıklar, yabancılaşma ve değer ölçülerinin değişimi gibi kimi sorunlar özellikle ilköğretim düzeyi öğrenciler üzerinde geniş etki alanlarına sahip olmaktadır. Öğrencilerin güvenli teknoloji kullanma bilincinden yoksun olma durumuna bağlı olarak gözlemlenen problemler internet bağımlılığı, cinsel içerikli videolara erişim, kişisel bilgileri ele geçirme, korsan yazılım gibi etik olmayan davranışlar ile zihinsel ve fiziksel gelişimlerine uygun olmayan bilgilere erişim sağlamaları sayılmaktadır. Teknoloji eksenli yabancılaşma olarak kavramsallaştırılan bu olguda anne baba tutumlarının rolü analiz edilmektedir. Söz konusu problemleri incelemek için nicel bir çalışma olan tarama deseninde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Düzce merkez ilçede eğitim öğretime devam eden ortaokul yedinci sınıf öğrencileri arasından seçilen örneklem üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tezin varsayımları doğrultusunda frekans dağılımları, yüzdeler, çapraz tablolar, ortalama, t testi ve ANOVA testlerinden yararlanılarak betimsel olarak çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's modern societis depending on the level of technological development many problems can be mentioned. Some problems such as basically dependencies, alienation and the exchange of value dimensions have large domains especially on the primary level students. The problems observed depending on the on the lack of awareness of the students in using secure technology students internet addiction, accessing the sexual content videos, optaining the personal information, of others such as e-mail, etc., unethical behaviours such as pirated software and accessing to the unappropriate information fort he mental and physical development are mentioned. In this case called as technology axis alination is analyzed the role of parental attitudes. For examing to these mentioned problems, a study in the scanning pattern which is a quantitative study was performed. The survey was carried out on the selected from the secondary school seventh grade students continuing the education on 2014-2015 academic year in the central district of Düzce. The obtained datas are analyzed descriptively benefiting from frequency distributions, percentages, cross tables, means, t-test and ANOVA tests in accordance with the assumptions of the thesis.