İç göçün kentsel işsizlik üzerindeki etkisi ve örüntleri: Kocaeli örneği
Impact & interweaves of the internal migration on urban unemployment at Kocaeli̇ sample
- Tez No: 388995
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli örneğinden hareketle iç göçün, kentsel işsizlik üzerindeki etkisi ve örüntüleri teorik ve uygulamalı yöntemlerle incelenmiştir. Ankete dayalı saha çalışmasında Kocaeli örneklemi baz olarak alınmıştır. Kocaeli'nin tespitinde Cumhuriyetin hemen her döneminde göç almış olması ve ülkenin en büyük sanayi kenti olması etkili olmuştur. Bu açıdan Kocaeli hem iç hem dış göçe yoğun ölçüde maruz kalmış ve heterojen nüfus yapısı ile sosyokültürel çalışmaların yoğunlukla yapıldığı veri tabanının yüksek olduğu bir kent olmuştur. Uygulamada genellikle geçim sıkıntısı ve iş bulma gibi ekonomik gayelerle yapılan iç göç ülkemizin karşı karşıya kaldığı bir sorun olarak halen önemini korumaktadır. Bu amaçla gerek göç öncesi gerek göç sonrası uygulanacak politikalar açısından göçün değişen niteliklerinin tespiti önem taşımaktadır. Bu çalışmayla göçün değişen dinamiklerinin yanında kentsel işsizliğin örüntülerini, göçmen kitlenin sosyokültürel, sosyoekonomik yapılarının ortaya konarak politika yapıcılara bir veri seti sunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is the impact of the internal migration on urban unemployment. Hereby we can determine the relations between internal migration, urban unemployment, poverty and urban unemployment with using theoritical and applying methods at Kocaeli sample. Kocaeli city has heterogenic social structure and biggest industrialized city in Turkey beside of this, all the times from the estabilished of republic deal with internal and external migration and urbanisation problems. Because of this Kocaeli has the subject of many social and cultural researches so that easy to get different and verified datas İn practise internal migration generally occurs from economic factors like as unemployment and poverty. İnternal migration creates many social and economic problems on urbans. İn this study serves a data set about changing characters of internal migration and due to urban unemployment for policy makers