Online marka yönetimi ve bir örnek olay incelemesi
Online brand management and a case study
- Tez No: 389088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Markalaşma günümüz dünyasında olmazsa olmaz bir kavramı haline gelmiştir. Marka ile ilgili literatürde birden fazla tanım bulunmaktadır. Marka; tüketiciler tarafından diğer ürün çeşitlerinden bazı yönleriyle ayrılan, ürünün ayırıcı özelliklerini sarmalamaya çalışan bir isim, sembol ya da işarettir. 1950'lerden itibaren marka yönetimi şirketlerde önem kazanmaya başlamıştır. Marka yönetimi sadece pazarlama departmanın bir görevi olarak algılanmaktan çıkmış; kurumsal iletişim, halkla ilişkiler, pazarlama, insan kaynakları gibi şirketlerin diğer departmanlarının da bir arada çalışmasıyla yürütülen bir süreç halini almıştır. 2000'li yıllar da ise marka yönetimi, bir markanın itibarının yönetilmesi ve pazarda lider konumunda olması için olmazsa olmaz bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Teknolojinin son yıllardaki hızlı ilerleyişi, her şeyi etkilediği gibi marka yönetimini de etkilemiş ve zamanla marka yönetimini online (çevirmiçi) dünyaya taşımıştır. 1994 yılında ilk elektronik ticaretin yapılmasıyla birlikte başlayan bu süreç hız, kazanarak devam etmiş ve ilerlemiştir. Globalleşmenin sonucunda küçülen dünya ve pazar, bu hızlı ve devinimi yüksek internet dünyasıyla birlikte tüm sınırları ortadan kaldırmış ve tek bir ekonomik alan ortaya çıkarmıştır. Web 2.0 'ın ve sosyal ağların gelişmesi ve artmasıyla birlikte markalar itibar yönetimi; iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetlerini çevirmiçi dünyaya taşımıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde markalaşma ve marka yönetimi konuları incelenmiş; ikinci bölümde online marka yönetiminin ortaya çıkışı ve gelişimi konuları incelenmiş; üçüncü bölümde ise örnek firma incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Branding is being more and more important in developing world. There are several definitions in literature to describe the term of branding. In general, brand which can be name, symbol, and sign is a term that helps to differentiate particular product/service from others. After 1950s, brand management has been starting to be critical issues for companies. Nowadays, brand management is evaluated as important process for all functions of a company such as corporate communications, public relationships, marketing, human resources rather than only for marketing department like in the past. Especially, after 2000, brand management has been indispensable for companies in order to manage brand reputation and market position. Developing technologies affect everything in people's daily life, and brand management is also affected by new technological movements. Thus, brand management activities of companies are moving through online platforms. In 1994, the first e-commerce operation started this process, then, the process has proceeded to grow rapidly. Globalization and emerging of the internet made the world and market smaller; thus, all boundaries were disappeared and one single economical area was consisted. Moreover, development and spreading of Web 2.0 technology and social media platforms facilitated that brands moved their reputation management, communication, and public relationships activities into the online environment.