Enantioselective synthesis of furyl substituted pyrrolidines
Furil sübstitüye pirolidin türevlerinin enantioseçici sentezi
- Tez No: 579943
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Asimetrik 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimeleri pirolidin sentezi için önemli tepkimelerdir. Bu tepkimeler kiral katalizör varlığında tek basamakta enantiomerik saf bileşikler verirler. Bu sebeple birçok grup bu tepkimeleri enantiomerik bakımdan zengin aril sübstitüye pirolidin sentezlemek için çalışmıştır. Aril sübstitüye pirolidin sentezi yaygın olmasına rağmen heteroaril sübstitüye pirolidin içeren çalışmalar oldukça azdır. Genelde bu tepkimeleri çalışan gruplar esas olarak aril sübstitüye pirolidinlere odaklanmışlardır ve bu çalışmalarda heteroaril sübstitüye pirolidinlerin yalnızca bir veya iki örneği bulunmaktadır. Bu sebeple heteroaril sübstitüye pirolidinlerin farklı çeşitlerinin sentezlenmesi ve bu bileşiklerin yüksek verimde ve enantioseçicilikte sentezlenmesinde kullanılan kiral katalizörlerin geliştirilmesi önemlidir. Grubumuz da bu alanda çalışmış olup iki farklı kiral ligand geliştirmiştir. Bu kiral ligandlar ferosenil aziridinil metanol (FAM) ligandları ve bu ligandların fosforlu türevleridir. Bu ligandları kullanarak grubumuz verimi ve enantioseçiciliği iyi olan aril sübstitüye pirolidinlerin enantioseçici sentezini rapor etmiştir. Bu çalışma kapsamında furil sübstitüye azometin ylidlerin 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimeleri metal ile koordine olan ve grubumuz tarafından sentezlenen ferosenil aziridinil metanol (FAM) olarak adlandırılan ve dört diastereomeri bulunan ligandlar ve bu ligandların türevleri olan ve 1- naftil ferosenil aziridinil metanol (1-NFAM) olarak adlandırılan yine dört diastereomeri olan ligandlar varlığında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızdaki analiz sonuçlarına göre FAM ligandları kullanılarak yapılan asimetrik 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimeleri ile %87 verime ve %72 enantioseçiciliğe kadar ulaşan furil sübstitüye pirolidin yapıları elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Asymmetric 1,3-Dipolar Cycloaddition (DC) reactions of azomethine ylides are important for the synthesis of pyrrolidines. These reactions may give enantiomerically pure compounds in the presence of a chiral catalyst in a single step. Therefore, many groups have studied this reaction to synthesize aryl-substituted pyrrolidines in enantiomerically rich form. Although the aryl-substituted pyrrolidine synthesis is very common, the studies involving the heteroaryl-substituted pyrrolidines are quite rare. In general, groups studying these reactions mainly focus on the aryl-substituted pyrrolidines and include one or two examples involving the heteroaryl-substituted pyrrolidines. Therefore, it is important to synthesize different derivatives of heteroaryl-substituted pyrrolidines and develop a chiral catalyst that produces these compounds in high yields and enantioselectivities. Our group is also involved in this field and developed two different types of chiral ligands, one is known as ferrocenyl aziridinyl methanol (FAM) and the other one is the phosphorous derivative of these ligands. Using both ligands, our group reported the enantioselective synthesis of aryl-substituted pyrrolidines in good yields and enantioselectivities. In this thesis, we have applied our FAM ligands (four diastereomers) and a new derivative, namely 1-naphthyl ferrocenyl aziridinyl methanol (1-NFAM, also four diastereomers), in the enantioselective synthesis of furyl-substituted pyrrolidines by using 1,3-DC reaction of azomethine ylides. Our studies showed that FAM ligands can catalyze the 1,3-DC reaction of azomethine ylides to form furyl-substituted pyrrolidines in up to 87% yield and 72% enantioselectivity