Mide kanserinde MMP-9 promotör polimorfizminin (-1562 C/T) incelenmesi
The -1562C/T polymorphism analysis of MMP-9 promotor regions in gastric cancer
  1. Tez No: 389642
  2. Yazar: ZEYNEP DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünyada kanser nedenli ölümlerde 2. sırada yer alan mide kanseri, Japonya, Malezya gibi uzak doğu ülkelerinde daha sık görülür. Sigara, alkol, beslenme, yaş, cinsiyet, helikobakter pylori enfeksiyonu vs. mide kanserine neden olan çevresel faktörler arasında; kan grubu ise genetik faktörler arasında sayılabilir. Matris metalloproteinazlar mide kanseri patolojisini etkilemektedir. Matris metallopretinazlar, ekstrasellüler matrisin bozulmasına neden olan proteinazlardır. Ekstrasellüler matrisin bozulması tümörlü hücrelerin yayılımını hızlandırır. Matris metalloproteinaz üyeleri olan MMP-2 ve MMP-9, ekstrasellüler matrisin bozulmasında önemli rol oynar. MMP-9 -1562 C/T polimorfizmi çeşitli kanser türlerinde invazyonla ilişkilidir. Yapılan bu tezde amaç, MMP-9 geni promotör bölgesi 1562. pozisyonunda görülen C/T tek nokta polimorfizmi ve mide kanseri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu çerçevede 30 hastada polimerik zincir reaksiyonu ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi yöntemiyle MMP9 -1562C/T tek nokta polimorfizmi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer, which is the second lethal type of cancer in the world, is seen more in far eastern countries such as Japan, Malaysia. Smoking, alcohol, diet, age, sex, helicobacter pylori infection, etc. are among the environmental factors and blood type is among the genetic factor, which affecting gastric cancer. Matrix mettalloproteinases affect the pathology of gastric cancer. Matrix metalloproteinases are proteinases that participate in ECM degradation. ECM degradation increases the speed of invasion. MMP-2 and MMP-9, which are members of the matrix metalloproteinases, play an important role in the degradation of extracellular matrix. MMP-9 -1562 C / T polymorphism is associated with invasion of various cancer types. The aim of this thesis is to investigate the relationship between C/T single nucleotid polymorphism observed in MMP-9 gene promoter region 1562th position and gastric cancer. In this context MMP-9 -1562 C/T single nucleotid polymorphisms were determined with the method of polymerase chain reaction and restriction fragment length polymorphismin 30 patients