Gıda sektöründe dağıtım kanalı modelleri ve seçim yaklaşımları
Distribution channel models and selection approaches in food sector
  1. Tez No: 389801
  2. Yazar: SERPİL KIVRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz iş ortamında tedarik zinciri yönetimi alanında uygulanan stratejiler, üretici firmalara maliyet düşürücü bir avantaj olarak geri dönebilmektedir. Bu yüzden, üretici bir firmanın ürün ve müşteri özelliklerine göre optimum dağıtım kanal / kanallarını seçmesi firmanın karlılığı, prestiji ve dolayısıyla uzun dönemli sürekliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğu gıda sektöründe büyük resim olan Tedarik Zinciri Yönetimi ile ilgili tanımlara yer verilmiş, daha sonra şirketlerin tüketici ile yüz yüze geldiği bir alan olan Dağıtım Kanalları ve diğer ilgili tanımlar ile kanal seçiminin önemine değinilmiştir. Çalışmada ele alınan sorun dağıtım ağlarının tasarımının düşük performanslı olmasıdır. Buradaki amaç, dağıtım ağı performansını bilimsel tasarım ilkelerinden yararlanarak yükseltmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, Supply Chain Management strategies implemented in the field can provide cost cutting advantages to producing companies. Therefore, it is very important to choose optimum distribution channel / channels for Producers, according to their product and customer specifications. Moreover, this decision is also very important for their profitability, prestige and hence, in terms of their long – term sustainability. It is a well-known fact that customer satisfaction is very important in Food Sector. In this study, the definitions for food sector, related to Supply Chain Management (big picture), are given. Then, definitions and the importance of choosing distribution channels, the area where Producers meet consumers in face to face, are mentioned. Besides, other related definitions are given. The problem contextualized in this study is the low performance of distribution network's design. The aim of the study is to increase the performance of the network relying on academic design norms.