E-gümrük uygulamaları
E-customs application
  1. Tez No: 389800
  2. Yazar: SERHAT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kamu ve özel sektör kuruluşlarının verimli bir biçimde iletişim kurma ihtiyacından doğan elektronik gümrük sistemleri dış ticaret ve gümrük işlemlerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre dış ticaret işlemlerinde maliyet, zaman ve kalite verimliliği yönünden önemli avantajlar sağlanmıştır. Bunun yanında sistemlerde, dışsal bir takım faktörler nedeniyle elde edilen avantajların sınırlı kaldığı görülmektedir. Özellikle Türkiye'de gümrük işlemlerinde tüm bu sistemler tam olarak kullanılamamaktadır. E- gümrük uygulamalarından elde edilen avantajların arttırılabilmesi için; diğer kamu kurumlarının da sisteme dahil olacak şekilde otomasyonun sağlanmış ve e-devlet altyapısının hazırlanmış olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Public and private sector organizations need to communicate in an efficient manner that dela cruz electronic customs systems, foreign trade and customs processes are used in an efficient manner. According to the results obtained from foreign trade operations in cost, time and quality provided significant advantages in terms of efficiency. In addition, a number of exogenous factors on systems due to the resulting advantages are seen were limited. All these systems, especially in customs operations in Turkey are fully available. E-customs in order to increase the benefits obtained from the application; other public institutions also are included in the automation system and the e-government infrastructure needs to be prepared.