Sigara kullanan ve kullanmayan şizofreni hastalarının duygu tanıma kabiliyetlerinin, kognitif sistem fonksiyonlarının ve sosyal kognisyonlarının karşılaştırılması
Comparing emotion recognition ability, cognitive system functions and social kognition of smoker and non-smoker patients with schizophrenia
- Tez No: 390027
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada sigara kullanan ve kullanmayan şizofreni hastalarının nöro-kognitif testlerle kognitif fonksiyonlarının ve yüz ifadesinden duygu tanıma kabiliyetleri değerlendirilerek sosyal kognitif fonksiyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde takipli 58 sigara içen ve 40 sigara içmeyen şizofreni hastası dahil edilmiştir. Katılımcıların tamamına İz Sürme Testi, Stroop Testi, Sözel Bellek Süreçleri Testi, Wechsler Bellek Ölçegi-Görsel Bellek testi ve 6 duygu ifadesi (mutlu, üzgün, korkmuş, kızgın, şaşırmış, iğrenmiş) ile nötr yüz ifadesini içeren fotoğraflardan oluşan Yüz İfadesinden Duygu Tanıma Testi uygulanmıştır. BULGULAR: İz Sürme A testinde farklılık gözlenmezken, sigara içen grup İz Sürme B testini anlamlı olarak daha kısa sürede tamamladı. Stroop 2 renk söyleme düzeltme ve hata sayısı alt testlerinin sigara içenlerin lehine anlamlı fark olması dışında diğer Stroop alt testlerinde gruplar arasında istatistiksel farklılık saptanmamıştır. SBST alt testleri -en yüksek öğrenme puanı, toplam öğrenme puanı ve uzun süreli bellek ile WMS-görsel anlık bellek puanları sigara içen şizofreni hastalarında içmeyen gruba göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Korkmuş ifadesi dışındaki diğer yüz ifadelerini hem doğru tanıma oranı hem de cevaplama süreleri açısından iki grup arasında sigara kullanan şizofreni hastaları lehine anlamlı fark bulunmuştur. SONUÇ: Sigara içen şizofreni hastalarının sigara içmeyenlere kıyasla, dikkat, sözel ve görsel bellek, çalışma belleği ve bazı yürütücü işlevlerde genel olarak daha başarılı olduğu ve bu kişilerde sosyal bilişin daha iyi beklenebileceği gösterilmiştir. Bulgularımız, literatürle uyumlu olup; şizofreninin neden olduğu bilişsel yetersizliğin nikotin alımıyla düzeltilmeye çalışılması olarak tanımlanan 'kendini tedavi arayışı' hipotezini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to compare smoker and non-smoker patients with schizophrenia in cognitive functions by using neurocognitive tests and in social cognitive functions by evaluating the facial emotion recognition ability. Methods: The study is consisted of 58 smokers and 40 non-smokers patients diagnosed with schizophrenia (SCZ) who were follow-up at Sakarya University Education and Research Hospital. All participants were performed for Trail Making Test (TMT), Stroop Test, Rey Auditory Verbal Learning Test (VLT), Wechsler Memory Scale-Visual Production Subscale (WMS-V) and Facial Emotion Recognition Test which included photos with six facial emotions (happy, sad, fearful, angry, surprised, disgusted) and neutral facial expression. Results: While there was no significant difference on TMT-A duration, but SCZ smokers performed TMT-B shortly. There were no significant differences between SCZ smokers and non-smokers on Stroop sub-tests, except the number of color corrections and errors of Stroop 2 subtest. SCZ smokers were observed to perform significantly higher than SCZ non-smokers in the highest learning scores, total learning scores and long-term memory scores of VLT sub-tests and WMS-visual memory scores. Statistical significant group differences were found favor SCZ smokers for both the accuracy rate of answers towards facial emotion recognition and reaction time for emotions, except emotion of fearful . Conclusions: There is evidence to suggest that SCZ smokers are generally more succesful than non-smokers group in attention, verbal and visual memory, working memory and some of excutive functions and the social cognition may be predicted in these people. These findings, consistent with the previous studies, supported 'the self-medication hypothesis' for smoking in schizophrenia which is defined for trying unconsciously to improve cognitive deficits of schizophrenia by nicotine administration.