Kistik fibrozisli hastalardan izole edilen pseudomonas aeruginosa izolatlarının fenotipik özelliklerinin, antibiyotik duyarlılıklarının ve genotiplerinin klinik takipteki önemi
Clinical importance of phenotypic characteristics, antibiotic susceptibility and genotypes of pseudomonas aeruginosa isolated from patients with cystic fibrosis
  1. Tez No: 390086
  2. Yazar: DİCLE ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kistik fibrozis (KF) otozomal resesif geçişli hastalıktır. KF'de morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni tekrarlayan akciğer infeksiyonlarına bağlı gelişen solunum yetersizliğidir (1). İlk yıllarda etken sıklıkla Staphylococcus aureus iken sonraki yıllarda yerini Pseudomonas aeruginosa (P.aeruginosa)'ya bırakır (2). Solunum yolunda kolonize olan P.aeruginosa uzun dönemde en önemli patojendir. KF'li hastalarda kolonize olan P.aeruginosa suşlarının fenotipik özellikleri zaman içinde değişebileceği gibi, bir hastada bir veya daha fazla genotip saptanabilmektedir. Son zamanlarda KF'li hastalardan elde edilen P.aeruginosa suşları ile ilgili epidemiyolojik çalışmalarda genetik yöntemler uygulanmaktadır (3). Birçok DNA dayalı genotiplendirme yöntemlerinden 'Pulsed-Field Gel Electrophoresis' PFGE'nin etkili ve duyarlı olduğu bilinmektedir (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16). Bu tez çalışması ile KF'li hastalardan izole edilen P.aeruginosa izolatlarının fenotipik özelliklerinin, genotiplerinin araştırılması; bulguların hastaların izleminde klinik açıdan öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı tarafından KF tanısı ile takipli olup, solunum yolları P.aeruginosa ile kolonize olan 22 ay - 22 yaş arası, 10 kız, 9 erkek olmak üzere toplam 19 hasta alındı. Çalışmamızın sonucunda kistik fibrozisli çocuk hastaların solunum yollarında bulunan P.aeruginosa suşlarının; fenotipik özelliklerinin çok çeşitlilik gösterdiği, fenotipik özellikleri ile genotipleri arasında ilişki olmadığı, hastadan hastaya yayılım gösterdiği saptanmıştır. P.aeruginosa ile kolonize kistik fibrozisli çocuk hastaların ayaktan ve yatırılarak tetkik ve tedavi edildikleri merkezlerde; izolasyon, el hijyeni, tıbbi malzeme ve hastaların bulunduğu ortamların temizliği gibi infeksiyon kontrol önerilerine bu nedenle dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis is a fatal disease inherited in an autosomal recessive pattern. The major reason for morbidity and mortality in cystic fibrosis is the respiratory failure that develops in connection with recurrent pulmonary infections. The most important long-term pathogen is Pseudomonas aeruginosa colonizing in the respiratory tract. P.aeruginosa infection in patients with cystic fibrosis should be treated with appropriate antibiotics for an adequate period of time and inhaled antibiotics should be used without delay in patients who have indications. Phenotypic characteristics of P.aeruginosa strains isolated from CF patients respiratory specimens may change over time. One or more P.aeuroginosa genotype can be detected in same patient. Genetic methods are used in recent epidemiological studies about P.aeruginosa strains isolated from CF patients. Of the many DNA-based typing methods, 'Pulsed-Field Gel Electrophoresis' (PFGE) seemed to be an efficient and sensitive. A total of 19 patients, 10 being females and 9 males, aged between 22 months and 22 years were included in the study In our study we found substantial phenotypic diversity among P.aeruginosa isolates obtained form CF patients respiratory specimens. In addition, there was no association between phenotypic properties and genotypes of these P.aeruginosa isolates. The results of our study suggest that patiet-to-patient transmission exists and should not be dismissed. Infection control recommendations, which stress hand hygiene, transmission-based precautions and care for respiratory equipment should be meticulously executed.