Keratokonuslu olgularda sert gaz geçirgen kontakt lens kullanımının gözyaşı ve oküler yüzey üzerine etkileri
Effects of rigid gas permeable contact lens use on tear and ocular surface in keratoconus patients
  1. Tez No: 390108
  2. Yazar: CANSU YÜKSEL ELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜZİN İSKELELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma keratokonus tanısı ile sert gaz geçirgen kontakt lens (SGGKL) kullanan hastaların, gözyaşı ve oküler yüzey değişikliklerini; SGGKL kullanmayan keratokonus hastaları ve sağlıklı popülasyon ile karşılaştırarak keratokonus seyrinde SGGKL'nin rolünü değerlendirmek amacıyla yapılan interdisipliner, klinik bir çalışmadır. Gereç ve Yöntemler: SGGKL kullanan 24 keratokonus hastası (grup 1); lenssiz izlem yapılan 22 keratokonus hastası (grup 2), oküler ve sistemik hastalığı olmayan 21 sağlıklı birey (grup 3) çalışma kapsamına alındı. Gözlerindeki subjektif yakınmalar oküler yüzey hastalıkları indeksi (OSDI) anketiyle sorgulandı. Düzeltilmiş en iyi görme keskinliği kontrolü, biyomikroskopik ön segment ve fundus muayeneleri tamamlandı. Pentacam - Scheimflug görüntüleme sistemiyle kornea topografileri incelendi. Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), florosein boya şeritleriyle kornea ve konjonktiva boyanması ve bu boyanma şeklinin Oxford kornea boyanma skalasına göre derecelendirilmesi ve konjonktiva impresyon sitolojisini içeren detaylı muayeneleri yapıldı. Bulgular: Schirmer testi, GKZ, gözyaşı ozmolarite sonuçları grup 1'de sırasıyla 11.01±7.08mm, 5.68±2.66sn, 290.29±8.72mOsm/L,; grup 2'de 11.1±6.53mm, 8.14±6.41 sn, 293.12±9.97mOsm/L; grup 3'te ise 14.64±6.41mm, 13.68±7.93 sn, 293.03±9.06 mOsm/L olarak bulunmuştur. Oxford ve OSDI skorları ise grup 1'de 0.82±0.72, 17.54±12.16; grup 2'de 0.57±0.74, 21.26±15.99 ve grup 3'te 0.08±0.28, 7.02±6.92'dir. Sonuç: Grup 1 ve 2 arasında gözyaşı film tabakasının değerlendirilmesinde kullanılan Schirmer testinde anlamlı fark yokken (p=0.953) , GKZ değerlendirmesinde ise anlamlı fark bulunmuş (p=0.042) gözyaşı ozmolaritesinde ise anlamlılık izlenmemiştir (p=0.214). Oxford ve OSDI skorlamalarında iki grup arası anlamlı fark bulunamamıştır (p=0.152 ve p=0.271). Glob konjonktivasına ait Saini impresyon sitolojisi sonuçlarında gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This interdisciplinary, clinical study investigates changes in tear and ocular surface of patients with keratoconus using rigid gas permeable contact lenses (RGPCL) and compares them to keratoconus patients who ado not wear lenses and a control group with healthy subjects. Material-Method: 24 keratoconus patients using RGPCL (Group 1) 22 patients who do not wear lenses (Group 2) and 21 healthy subjects (Group 3) are included in the study. Subjective complaints about the subjects' eyes have been investigated using the ocular-surface disease index (OSDI). After the control of best-corrected visual acuity, anterior chamber and fundus examinations are performed. All subjects' anterior chambers are scanned using the Pentacam-Scheimflug scanning system. Schirmer-I test, tear break-up time test, fluorescein staining and Oxford scheme for grading ocular surface staining have been applied to all the subjects. Findings: Schirmer test, tear break-up time test and tear osmolarity values in group 1 are 11.1±6.53mm, 5.68±2.66sn, 290.29±8.72mOsm/L, respectively. They are 11.1±6.53mm, 8.14±6.41 sn, 293.12±9.97 mOsm/L, in group 2 and 14.64±6.41mm, 13.68±7.93 sn, 293.03±9.06 mOsm/L, in group 3. Oxford and OSDI scores are 0.82±0.72, 17.54±12.16 in group 1; 0.57±0.74, 21.26±15.99 in group 2 and 0.08±0.28, 7.02±6.92 in group 3. Conclusion: Schirmer test didn't reveal any significant differences (p=0.953) between group 1 and 2 but tear break-up time test did (p=0.042). Tear osmolarity between group 1 and 2 is also not significantly different (p=0.214). Neither do Oxford and OSDI scores between the two groups indicate significant differences (p=0.152, p=0.271). Conjunctiva Saini impression cytology analysis didn't indicate any significant differences.