Mitral anulus kalsifikasyonun kardiyovasküler risk faktörleri ve global kardiyovasküler risk skorları ile ilişkisi
Mitral annular calcification's cardiovascular risk faktors and its association with the global cardiovascular risk scores
- Tez No: 390109
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Mitral anulus kalsifikasyonu (MAK) yaşla artış gösteren mitral kapağın fibröz iskeletinin kronik dejeneratif kalsifikasyonudur. Patolojik çalışmalar MAK'ın ateroskleroza benzer etyolojiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı MAK ile kardiyovasküler risk faktörleri ve kardiyovasküler risk skorları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Metod: Çalışmamızda Cerrrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalın'da Nisan 2010 - Nisan 2012 tarihleri arasında takip edilen 2075 hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi, 2075 hastadan ekokardiyografi ile MAK olan 400 hastadan oluşan özel bir çalışma grubu seçildi. Bu 400 hasta, klasik kardiyovasküler risk faktörleri ve kardiyovasküler risk skorları (Türk Kardiyoloji Derneği risk skoru, Framingham risk skoru ve Amerikan Kalp Derneği ACC/AHA 2013 risk skoru) yönünden incelenip, yaş ve cinsiyet özellikleri benzer olan MAK olmayan 400 hastadan oluşan bir kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Dört yüz MAK olan hastanın arasında, akut koroner sendromu tanısıyla (AKS) hastaneye başvuran ve daha önceden kardiyak hastalığı olmayan 83 hasta alt grubu oluşturdu. AKS alt grubu ile diğer gruplar arasında aynı yönlerden karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Kardiyovasküler aile öyküsü MAK ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral annular calcification (MAC) is the chronic degenerative calcification of the mitral valve's fibrous skeleton that increases with aging. Pathological studies showed similar etiologies between MAC and atherosclerosis. The aim of this study was to investigate the relation between MAC with cardiovascular risk factors and cardiovascular risk scores. Method: We retrospectively observed 2075 patients whom were admitted to the Department of Cardiology in Cerrahpaşa Medical Faculty between April 2010 and April 2012. Among these 2075 patients we choosed special study group of 400 patients who had MAC. These 400 patients were compared with a control group of 400 patients who had not MAC. The cardiovascular risk factors and the cardiyovaskular risk scores were studied in these 400 patients and were copmared with the control group. Among MAC group we choosed a subgroup of 83 patients whom were admitted by the reason of acute coronary syndromes (ACS) and made the same comparisons with the other groups. Results: Cardiovascular family history did not differ between case and control groups (p>0,05).