Refrakter harman karıştırıcı bıçaklarında aşınmaya dayanıklı kaplamaların (CrC, WC tel, WC plaka) bıçak ömrüne etkilerinin araştırılması
Research on the effects of the abrasion resistant coating (CrC, WC wire, WC plate) of refractory monolithic mixer beaters to beater life
- Tez No: 390463
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE, PROF. DR. SERDAR SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel bir problemin çözümü amaçlanmıştır. Refrakter sanayinde kullanılan harman hazırlama karıştırıcılarının bıçaklarındaki şiddetli aşınma sorununun önüne geçmek ve ömürlerini uzatmak için 3 tip kaplama denenmiştir.“Kütahya Manyezit İşletmeleri Reftrakter Fabrikasında”çalışan bir harman karıştırıcısına, aynı anda çalışmak üzere“CrC, WC Tel, WC Plaka”kaplı bıçaklar yerleştirilmiştir. Bu bıçaklar yaklaşık 1 yıl gözlenmiş ve aşınan parçaların mikroyapıları incelenmiştir. En uzun ömür, toz metalürjisi ile üretilmiş WC plakada sağlanmış olup, 3.780 $ masraf ile yapılan kaplama, 1 karıştırıcının yılda 510.000 $ değerindeki üretim kaybını engellemiştir. Bir aşınma probleminde, aşınan-aşındıran-aşınma ortamı gibi konuların doğru değerlendirilmesi için, Kaizen ve 6 Sigma metotlarının kullanımı ile ilgili bir örnek uygulamaya da yer verilmiştir. Bu tür metodolojilerin kullanılması, çözüme en kısa yoldan ulaşmak için büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
By this study, it is aimed to solve an industrial problem. Three different types of coatings were tried and tested to prevent the severe abrasion problems of the refractory monolithic mixer beaters used for material preparation in refractory industry and to extend their lifetime.“CRC, WC Wire, and WC Plate”coated blades were installed together in a batch monolithic mixer to run simultaneously, at the Factory of Kütahya Magnesite Refractory Corporation. These blades (beaters) have been observed for about one year and the microstructures of the wearing parts were analyzed. The longest lifetime of all is reached with the WC Plate coating which is provided through powder metallurgy, furthermore a typical production loss of $510.000 per year for one mixer were prevented by the coating cost of $3.780. A sample application about the uses of Kaizen and 6-Sigma methods, in order to reach correct evaluations about wearing parts – abrasive effects - abrasion conditions at an abrasion problem, is also included in this study. The use of these types of methodologies is of great importance to achieve the shortest path to the solution.