Tekirdağ yöresinde yetiştirilen kiraz çeşitlerinin pomolojik özelliklerinin tespiti
- Tez No: 39070
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞALK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-II- ÖZET Bu araştırma 1987-1988 yılında Tekirdağ'ın yerli kirazlarında yapılan bir pomolojik araştırmadır. Yörenin pazarına sunulan beş çeşidin (İlk pembe, İnce- kara, İkinci pembe, Drahni, Taş kirazı) pomolojik ö- zelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre İlk pembe, Drahni ve İkinci pembe pazar değeri yüksek meyve kalitesine sahiptirler. Üzerinde çalışılan beş çeşidin meyveleri koyu renkli olup yalnızca Drahni çeşidinin meyveleri diğerlerine göre daha açık renklidir. Yetiştiriciler den alınan bilgilere göre İncekara ve İkinci pembe en verimli iki çeşittir. Drahni ve Taş kirazı orta, İlk pembe en düşük verim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY This research, carried out during 1987-1988, was a pomological research on local cherries of Te kirdağ. It was made to determine the pomological characteristics of five varieties (İlk pembe, İnce- kara, İkinci pembe, Drahnhi and Taş kirazı) wich are sold in the regional market. According to the results obtained Ilk pembe, Drahni and İkinci pembe had good market qualities. The five varieties studied, have dark fruit colour but only Drahni variety has a ligther fruit colour than the others. According to the information obtained from the growers, İncekara and İkinci pembe are the highest yielding varieties. Drahni and Taş kirazı are the average, İlk pembe is the lowest yielding va rieties.