Voleybol bölgesel liginde oynayan sporcuların antrenörle iletişim becerilerinin incelenmesi
Investigation of communication skills of regional league Voleyball players with coaches
  1. Tez No: 390787
  2. Yazar: EYÜP AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, voleybol bölgesel liginde oynayan sporcuların antrenörle iletişim becerilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 2012 - 2013 sezonunda Niğde, Elazığ ve Nevşehir illerindeki Voleybol bölgesel liginde oynayan 282 bay ve 292 bayan olmak üzere 574 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerden kişisel bilgilerini içeren sosyo-demografik bilgi formu ile iletişim becerisi düzeylerini ölçmeye yarayan anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 16 istatistik paket programı kullanılmıştır. Sporcu iletişim becerileri ölçeğinden aldığı puanların aritmetik ortalama ve standart sapma X±SS olarak sunulmuştur. Cinsiyet ve medeni durum karşılaştırmalarında bağımsız gruplarda t testi kullanılır iken, diğer değişkenlerin karsılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, oluşan farklılıkların tespitinde ise Tukey HSD testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, it was aimed to investigate the comunication skills of regional league voleyball players with coaches. At this study, 282 male and 292 female totally 574 regional league voleyball players of Niğde, Elazığ and Nevşehir region during 2012-2013 season, were participated volunteerly. A socio-demographic data form and comunication skill inventory were performed by volunteers. Data were saved by using IBM SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences). All results were given as mean±standard deviation (X±SS). When comparing gender and marital status variable, t test were performed. The other variables was investigated with the use of ANOVA followed by post hoc testing (Tukey's honestly significant difference, Tukey HSD).