Voleybol ligleri hakemlerinin düşünme stilleri
Thinking styles of volleyball league referees
- Tez No: 628456
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, voleybol liglerinde görevli hakemlerin düşünme stillerini belirleyerek, demografik değişkenlerinin düşünme stilleri üzerindeki etkisini araştırmak ve hakemlerin tutumları arasındaki bağlantının varlığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini; Türkiye voleybol liglerinde görevli faal ulusal hakemlerden tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 420 hakem oluşturmaktadır. Araştırma örneklem grubunu Türkiye Voleybol Federasyonu'nun 29 Ağustos 2019 tarihinde Ankara ilinde düzenlemiş olduğu Hakemlik Semineri'ne katılan 228 ulusal hakem ve bölgesel 192 hakem oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak düşünme stillerine ilişkin (Sternberg ve Wagner 1992) tarafından geliştirilen“Düşünme stilleri ölçeği”ve Buluş (2006) tarafından Türkiye'de ilk defa Türkçe'ye uyarlama ve 65 maddeye indirilmiş veriler kullanılmıştır. Kişisel bilgilerin elde edilmesi amacıyla oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilen analizinde, normal dağılım normal dağılım gösterdiğinden dolayı ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, ikiden fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucu anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek üzere Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında ölçek güvenirlik katsayısı .88 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, voleybol hakemlerinin en çok tercih ettikleri düşünme stillerinin; birden fazla amaçla uğraşmayı sevme, önceliklerini belirleme duygusuna sahip, tüm enerjilerini aynı anda tek amaca odaklanan, bütün amaçların aynı ölçüde gerçekleşmeyeceğini bilen, yerine göre yalnız kararlar almayı seven, verilen talimatları uygulayan ve problem çözmede sistematik yaklaşma gibi özellikleri taşıdıkları söylenebilir. Voleybol liglerinde görevli hakemlerinin düşünme stilleri, sosyal ortamın koşullarına, zamana, olaylara ve bulunduğu çevreye göre değişiklik gösterebilir. Voleybol liglerinde görevli hakemlerin demografik değişkenliklerinin düşünme stilleri alt boyutları ile pozitif yönlü ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is made for the purpose of determining the thinking styles of the referees working in the volleyball leagues and to investigate the effect of demographic variables on thinking styles and determine the existence of the connection between the referees' attitudes. 420 referees chosen by random sampling method from active national referees in Turkey volleyball leagues constitute this research's universe. 228 national and 192 regional referees that participated in Refereeing Seminar organised by Turkey Volleyball Federation on August 29, 2019 in Ankara constitute the sample group research. Related to thinking styles, we have used data from“Thinking Styles Scale”(1992) and“Invention”(2006) developed by Sternberg and Wagner for the first time in Turkey as adapted to Turkish and reduced to 65 articles as a data collection tool. The“Personal Information Form”created for the purpose of obtaining personal information was used. In the given analysis, since the normal distribution shows normal distribution, independent group test was used for binary cluster comparisons, and One-Way Variance Analysis (ANOVA) for more than two cluster comparisons. Tukey HSD multiple comparison test was used to determine the source of significant differences as a result of ANOVA. In this study, the scale reliability coefficient was calculated as 0.88. In the research, the level of significance was taken as 0.05. Based on the results obtained from the research, the most preferred thinking styles of volleyball referees are; It can be said that they have the ability to love dealing with more than one purpose, have the feeling of determining their priorities, focus all their energies on a single purpose at the same time, know all the goals will not be realized at the same level, love to make decisions alone, follow the instructions given and systematic approach to problem solving. The thinking styles of the referees working in the volleyball leagues may vary according to the conditions of the social environment, time, events and environment. It was determined that the demographic variability of the referees working in the volleyball leagues had a positive relationship with the thinking styles sub-dimensions.