Genç futbolculara uygulanan 12 haftalık kombine antrenmanların bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of 12 week combined training programme on selected motoric performance of young footballers
- Tez No: 814799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolculara uygulanan 12 haftalık kombine antrenmanların bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada güncel veriler ve literatür çalışmaları eşliğinde düzenli saha antrenmanlarıyla birlikte maksimal kuvvet ve dayanıklılık antrenmanı yapan futbolcularla, yalnızca düzenli saha antrenmanı yapan futbolcuların aerobik güç ve bazı maksimal kuvvet ilişkilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu araştırmaya U18 takımından 20, U19 takımından ise 20 sporcu olmak üzere toplamda 40 erkek sporcu katılım sağlamıştır. Bu araştırma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmuştur. Profesyonel Futbol Takımı Altyapısı U18 takımından 10, U19 takımından ise 10 sporcu deney grubunu oluştururken kontrol grubunu U18 takımından 10, U19 takımından 10 sporcu oluşturmuştur. Kontrol grubu haftalık rutin saha antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna ise yapılan test sonuçlarına göre saha antrenmanlarına ek olarak kuvvet ve dayanıklılık antrenmanları uygulanmıştır. Dayanıklılık parametresinin ölçümü için Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 Testi uygulanırken, kuvvet parametresinin ölçümü içinse squat ve deadlift maksimal kuvvet testi uygulanmıştır. Alınan Squat ve Deadlift maksimal kuvvet test sonuçlarına göre deney grubuna, her salı günü maksimal ağırlıkların %80'inine denk gelecek şekilde kuvvet antrenmanı dizayn edilmiş ve uygulanmıştır. Deney grubuna aynı zamanda alınan Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 Test sonuçlarına göre MAS antrenmanı uygulanmıştır. MAS antrenmanları her çarşamba günü saha antrenmanlarının ısınma bölümünden sonra uygulanmıştır. Maksimal kuvvet ağırlıkları ve MAS mesafeleri her 4 haftada bir %5 oranında artırılmıştır. Kontrol grubu da deney grubu gibi müsabakalar devam ederken aynı saha antrenmanlarına tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere göre; deney grubuna ait Yoyo 1, Yoyo 2, Squat 1, Squat 2 sonuçları kontrol grubuna ait sonuçlara göre anlamlı düzeyde yüksektir. Deney ve kontrol grubunda yer alan katılımcıların deadlift 2 test sonuçları, deadlift 1 sonuçlarına göre anlamlı düzeyde yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of 12-week combined training programme on some motoric performance of young football players. In this study, it is aimed to compare the aerobic power and some maximal strength relationships of football players who perform maximal strength and endurance training with regular field training and football players who only perform regular field training with current data and literature studies. A total of 40 male athletes, 20 from the U18 team and 20 from the U19 team, participated in this study. This study consisted of two groups as experimental and control groups. The experimental group consisted of 10 athletes from the U18 team and 10 athletes from the U19 team, while the control group consisted of 10 athletes from the U18 team and 10 athletes from the U19 team. While the control group continued weekly routine field training, the experimental group was given strength and endurance training in addition to field training according to the test results. While Yo-Yo Intermittent Recovery Level 1 Test was applied for the measurement of endurance parameter, squat and deadlift maximal strength test was applied for the measurement of strength parameter. According to the squat and deadlift maximal strength test results, strength training was designed and applied to the experimental group every Match day +3 (MD+3), corresponding to 80% of the maximal weights. At the same time, MAS training was applied to the experimental group according to the Yo-Yo Interval Recovery Level 1 Test results. MAS training was applied every Match day -3 (MD-3) after the warm-up part of the field training. Maximal strength weights and MAS distances were increased by 5% every 4 weeks. The control group was subjected to the same field training while the competitions were going on as the experimental group. According to the data obtained; Yoyo 1, Yoyo 2, Squat 1, Squat 2 results of the experimental group are significantly higher than the results of the control group. The deadlift 2 test results of the participants in the experimental and control groups are significantly higher than the deadlift 1 results.