Ameliyathane hemşirelerinin teknik olmayan becerileri kullanma durumlarının belirlenmesi
Determination of operating room nurses use non-technical skills of state
- Tez No: 390885
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ Bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinin teknik olmayan becerileri kullanma durumlarını belirlemek amaçlı yapıldı. YÖNTEM Bu araştırma niteliksel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi ile yapıldı. Bu araştırmada veriler 19.03.2014-30.04.2014 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin ameliyathane ünitesinde çalışan 40 ameliyathane hemşiresi, örneklemini ise 18 ameliyathane hemşiresi oluşturdu. Verilerin toplanmasında demografik özellikler formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanıldı. Toplam altı teknik olmayan beceri ile ilgili veriler 14 soruluk bir yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edildi. Görüşmeler yapılmadan önce“bilgilendirme ve onam formu”katılımcılara okutuldu ve onay imzaları alındı. Her bir katılımcı ile görüşme öncesi günü için randevu alındı. Görüşmelerin her biri yaklaşık 30- 60 dakika sürdü. Yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt edildi. Elde edilen verilerin araştırmacı tarafından okunarak, amaca uygun olarak, belirlenen temalar altında bir araya getirildi ve gruplandırılarak değerlendirildi. Analiz sürecinde tüme varımcı bir anlayış izlenerek, üzerinde durulan konu ile ilgili ifade edilen kavramların ve düşüncelerin temalar altında toplanması, görüşmelerden elde edilen verilerin tekrar tekrar okunması ile söz konusu olmuş, bu temalar araştırmanın alt amaçlarına göre kodlanıp gruplandırılmıştır BULGULAR Kullanılan teknik olmayan becerilerin durumsal farkındalık, liderlik, karar alma, ekip çalışması, iletişim, stres ve yorgunlukla baş etme becerileri olduğu sonucuna varıldı. Dışarıdan yapılan müdahalelerin dikkati dağıtan faktör olduğu görüldü. Karar alma becerisinin etkin kullanılamadığı görüldü. Ekip çalışması becerisinde çoğunlukla dayanışma, koordineli çalışma üzerinde durulduğu görüldü. Cerrahi ekibi tanımama faktörünün iletişimi engellediği görüldü. Stresle baş etmede kendini telkin etme gibi yöntemler kullanıldığı görüldü. Branşlaşma olmamasının becerileri olumsuz etkilediği sonucuna varıldı. SONUÇ VE ÖNERİLER Bu araştırmada elde edilen sonuçlara dayanarak ameliyathane hemşirelerinin teknik olmayan becerileri daha etkin kullanabilmeleri için sadece ameliyat sırasında değil tüm süreçte hastanın yanında olabilmesi, liderlik ve karar alma becerileri ile ilgili mesleğin daha görünür olması için yetkilerin yasal çerçevede belirtilmesi, stres ve yorgunlukla baş edebilme becerisini etkin kullanabilmek için yöneticiler tarafından desteklenmesi önerilmektedir. Anahtar kelimeler; ameliyathane hemşiresi, teknik olmayan beceri, cerrahi, hasta güvenliği, istenmeyen olay/durum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION AND PURPOSE This research was made in order to determine using conditions of non-technical skills by surgical nurses. METHOD This research was made with semi-structured in-depth interviews method from qualitative research methods. Data was collected between dates of 19.03.2014-30.01.2014 in this research. Population of research was formed by 40 surgical nurses worked in surgery unit of university hospital, sampling was formed by 18 surgical nurses. In collecting of data was used demographic features form and semi-structured interview form. In respect to six non-technical skills totally, data was obtained with 14 questions semi-structured interview form.“Disclosure and consent form”was read by participants before having an interview and signatures were obtained. It was gotten an appointment with each participant before meeting. Each meeting was continued 30-60 minutes approximately. Interviews were recorded with tape recorder. Obtained data was read by researcher, collected under determined themes expediently and evaluated by grouping. Gathering of concepts and thoughts expressed concerning the emphasized subject under themes by following inductive consideration during the analysis was subjected to revising of data obtained from interviews; these themes were grouped by codifying according to research's subgoals. FINDINGS It was concluded that used non-technical skills were situational awareness, leadership, decision making, team work, communication, stress and managing with fatigue skills. It was seen that interventions from outside is the distracting factor. It was observed that decision making skill was not used actively. It was seen that in team work skill it was emphasized on solidarity, coordinated work. It was seen that contact of not recognizing the surgical team was prevented. In managing with stress it was seen that there used methods as inculcating herself. It was concluded that skills of branching absence affect negatively. CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS In regard to results obtained in this study, it is recommended to take patient's part in whole process not only during the surgery in order to surgical nurses can use non-technical sill effectively, to specify the authorities in legal framework in order to profession will be more visible regarding leadership and decision making ability, to support by executive that they can use competing ability with stress and tiredness. Keywords; surgical nurse, non-technical skill, surgical, patient safety, unwished event/case.